Subiect "cind ies la pensie?" Deschis de GRECU ION la data: 02/27/2009 10:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cind ies la pensie?
Scris de: GRECU ION la data: 02/27/2009 10:57am
Gen:B
Data nasterii:26.04.1968
Stagiul de cotizare:23 ani
Alte date:am lucrat 18ani in domeniul civil dn care 4ani si 3 luni in grupa a II-a si 5 luni si 14 zile in grupa I-a.Din 01.03.2004 lucrez in domeniul militar si in prezent.
Intrebare:cand ies la pensie
Re: cind ies la pensie?
Scris de: la pensie la data: 02/27/2009 2:35pm
Credem ca va grabiti pentruca pana la iesirea dv la pensie sigur se vor schimba prevederile in domeniul pensiilor.
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea pensiilor in sistemul public, si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, din 26 aprilie 2033 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Conform legii 19/2000, legea pensiilor din sistemul public de pensii, calculul pentru stagiu dv in acest sistem (domeniul civil) se va face separat iar stagiul in domeniul militar se ia in consideratie numai ca stagiu (vechime) in vederea deschiderii dreptului la pensie in sistemul public. Pentru stagiile in grupele de munca nu aveti niciun beneficiu deoarece avand sub 5 ani pe total grupe nu se acorda spor de vechime iar pentru faptul ca pe total stagiu in grupe, este mai mic de 6 ani nu vi se acorda reducerea varstei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1