Subiect "PENSIE" Deschis de Matache Tudor la data: 03/01/2009 1:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE
Scris de: Matache Tudor la data: 03/01/2009 1:59am
Gen:M
Data nasterii:18.12.1950
Stagiul de cotizare:30 ani 13 zile in grupa II,7 luni 17 zile normal,9 ani 9 luni stagiu asimilat pensie invaliditate,stagiu aferent gr.II, 7 ani 6 luni total stagiu 47 ani 11 luni.
Alte date:in decizia de pensionare la limita de virsta din 01.01.2009 sint inscrise aceste date;am o crestere a punctajului mediu anual cu 0,04572,si nu stiu daca provine din cuantumul pensiei de invaliditate,sau al sporului de grupaII(0,05357),care mi s-ar acorda cu 01.10.2008,ptr. cei care au iesit la pensie dupa aceasta data.
Intrebare:as dori un raspuns inainte de a face sesizare la CNPAS.
Re: PENSIE
Scris de: la pensie la data: 03/01/2009 8:11am
De obicei solicitati mai multe intrebari si furnizati mai putine date necesare calculului. Nu o facem ca repros ci ca o constatare. Pentru a face contestatie este bine sa va informati bine si contestatia sa o faceti cu argumente.
Si noi credem ca punctajul mediu a crescut cu o valoare mai mica decat aveati dreptul. Insa situatia dv are unele aspecte pe care nu le amintiti si anume. Pensia dv de invaliditate ati primit-o inainte de 1 aprilie 2001 si ati mai primit o decizie de recalculare a pensiei in anul 2005 care v-a acordat un alt punctaj mediu al pensiei care putea sa fie mai mic decat cel avut anterior acestei recalculari.
Punctajul mediu la pensia la limita de varsta din ianuarie 2009 trebuia sa creasca cu o valoare compusa din 0,5357 puncte cat aveati dreptul numai pentru OU 100/2008 si cresterea corespunzatoare stagiului asimilat de 9 ani si 9 luni pentru pensia de invaliditate insa aceasta crestere se raporteaza la punctajul mediu comunicat dv prin decizia de recalculare din 2008.
Aceasta situatie pe care o presupunem noi este reala daca dupa anul 2005 valoarea pensiei dv nu a mai fost majorata si aceasta din ianuarie 2009 este prima majorare dupa decizia de recalculare din 2005.
In acest caz este necesar o analiza mai atenta si daca va putem ajuta o vom face cu placere insa asteptam clarificari din partea dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1