Subiect "acte intocmire dosar pensie" Deschis de Veres Ancuta la data: 03/01/2009 3:01pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
acte intocmire dosar pensie
Scris de: Veres Ancuta la data: 03/01/2009 3:01pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, ma numesc Veres Ancuta , sunt secretara la o scoala din Cluj si intocmesc si dosare de pensionare. Actele care le depun pentru dosarul de pensionare sunt urmatoarele: cartea de munca (copie si original) adeverinta cu stagiul de cotizare (total ani lucrati), dovada stagiu de cotizare (respective perioadele de 2%, 3% s.a.m.d), adeverinta conditii de munca, adeverinta cu sporurile la salar. In adeverinta cu sporurile la salar pentru pensionare am trecut urmatoarele: perioada, salarul de incadrare, sporul de vechime, dirigentie, salar de merit, sp. fidelitate si stres , compensatii ( la toate sporurile procent si suma), conform inscrisurilor din carnetul de munca . Insist pe aceasta adeverinta din urmatoarele motive: in carnetul de munca nu erau trecute (de catre persoanele care au lucrat inaintea mea si acum sunt in pensie) in multe perioade decat salarul de incadrare, un procent,( ex. 6%), sau suma (ex.100) fara a fi specificate ce sunt. Pe adeverinta am completat sumele care nu erau trecute in carnetul de munca dar apareau in statele de plata ale unitatii. Mentionez ca desi din 2001 se depun declaratiile nominale, eu intocmesc adeverinta pana la data incetarii activitatii (ex. 1.09.2008). Aceasta adeverinta am eliberat-o si altor pensionari care au solicitat recalcularea pensiei . Tot pentru recalculari am facut adeverinte si cu sporuri de noapte.
La ultimul dosar de pensionare anticipata (cu trei ani inainte, conform Statului pers. didactic) a unui cadru didactic, dupa primirea pensiei s-a declarat nemultumit fata de casa de pensii si a facut contestatie, privind recalcularea pensiei. A cerut si desfasurator privind modul de calcul. Am vazut si eu desfasuratorul si nu apar vechimile pe care le-am trecut pe adeverinta si care nu erau trecute in carnetul de munca ( mai sus am explicat de ce insist pe aceasta adeverinta).Si aici apar problemele, incepand sa solicite de la unitate adeverinte suplimentare cu tot felul de alte venituri. Nu este primul dosar de pensionare pe care il intocmesc. Va rog sa imi spuneti daca este bine, deoarece la Casa de pensii Cluj imi sunt verificate dosarele de pensii pe care le trimit si nu –mi lipseste absolute nimic. Persoana pensionata solicita sa ii dau adeverinta cu toate veniturile suplimentare obtinute din 1978 (de cand a fost angajata) pana la 1.04.2001 adica: premiul de 2%, al 13-lea salar si alte venituri ocazionale,. Nu intelege de ce nu i le-am trecut inainte de 2001 si din 2001 aceste drepturi au intrat la calcul pensii, desi i-am explicat ca din 2001 se ia in calcul suma de pe declaratiile nominale., iar inainte strict perioadele din carnetul de munca. Intrebarea mea este daca se trec in adeverinte aceste venituri ocazionale inainte de 2001?
Re: acte intocmire dosar pensie
Scris de: la pensie la data: 03/03/2009 4:39am
Nemultumirea privind calculul pensiilor este un fenomen firesc, subiectiv pentru faptul ca majoritatea pensionarilor au asteptari mai mari decat au dreptul si obiectiv pentru faptul ca exista frecvente cazuri de erori in calculul pensiilor. De astfel de erori avem cunostinta si noi dar suntem de parere ca nu trebuie sa mergem pe incredere totala in calculul pensiei dar nici sa nu consideram apriori ca toate pensile sunt calculate gresit.
Deasemeni consideram fireasca cererea pensionabililor sau a pensionarilor sa le fie luate in calcul sume cat mai mari dar trebuie sa li se explice ca sunt anumite reguli si ca nu toate sumele se iau in calcul si ca este o regula generala ca sunt luate in calcul sumele pentru care s-a platit contributie.
Din pacate in lantul cauzelor care genereaza erori una din verigi o constituie dosarul de pensionare.
Este laudabila grija dv de a nu face erori la intocmirea dosarelor si vom incerca sa va raspundem si noi pe masura cunostintelor noastre.
Referitor la sporul de vechime trebuie sa precizam urmatoarele:
-Inainte de 1 aprilie 1992 sporul de vechime nu este luat in calcul cel trecut de dv in adeverinte ci este calculat automat de programul de calcul al Casei de Pensii conform prevederilor art 164 din legea 19/2000. Acest mod de calcul este in avantajul pensionarului deoarece inainte de aceasta data programul considera vechime neintrerupta pentru toti salariatii nu cum se calcula inainte vechime intrerupta la plecarea prin demisie sau desfacerea contractului de munca si prin aceasta se pierdea sporul de vechime.
-Dupa 1 aprilie 1992 a fost prevazut ca sporul de vechime sa fie inclus in salariul trecut in carnetul de munca. Daca nu a fost inclus in salariul din carnetul de munca puteti sa-l evidentiati separat in adeverinta si va fi luat in calcul.
Referitor la celelalte sporuri asa cum am precizat anterior sunt luate in calcul sporurile (cu caracter permanent) care au intrat si in baza de calcul a cotributiei pentru pensie. Acestea sunt explicate mai pe larg in Anexa la OU 4/2005 cea care reglementeaza modul de recalculare al pensiilor obtinute inainte de 1 aprilie 2001 care s-a facut in anul 2005. (va vom trnsmite pe mail aceasta anexa)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1