Subiect "pensionare limita de varsta" Deschis de Andrici Corneliu la data: 03/02/2009 5:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare limita de varsta
Scris de: Andrici Corneliu la data: 03/02/2009 5:48am
Gen:Masculin
Data nasterii:06.01.1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:revin cu intrebari suplimentare
Intrebare:
Va multumesc pentru promptitudine.
In acest moment tatal meu (despre el era vorba) este in concediu medical din 15.11.2008 Dupa terminarea concediului medical nu cred ca va mai putea lucra pana in iulie cand ar indeplini varsta pentru pensionare. ( a suferit o operatie grava la picior, el avand meseria de strungar, nu va mai putea sa stea 8 ore in picioare).Intre timp s-au facut restructurari la locul sau de munca si a fost trecut si el pe lista dar fiind in medical nu a fost trimis in somaj.
Ce solutii sunt pana in iulie fara a merge la servici?
Un eventual somaj pana in iulie afecteaza cumva pensionarea?
Care este cea mai buna varianta?
Va multumesc.
Re: pensionare limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/02/2009 7:55am
Este de preferat somajul situatiei de a sta fara sa lucreze si sa nu primeasca nici o contributie. La calculul punctajului pensiei la limita de varsta perioada de somaj se ia in calcul cu retributia primita pe aceasta perioada.
Mai poate exista o varianta, aceia de a se prezenta la comisia de expertiza pentru capacitatea de munca de la Casa de Pensii, deoarece dupa calculul nostru a depasit durata de 90 zile a concediului medical. Comisia in functie de capacitatea de munca si de cerintele locului de munca poate sa-i mai dea o perioada de recuperare sau sa-l incadreze in una din categoriile de pensie de invaliditate.
Deasemeni credem ca este oportun sa cereti parerea personalului Casei de Pensii pentru a verifica calculul facut de noi atat din punct de vedere al stagiilor in grupele de munca si, de ce nu si pentru corectitudinea calculului nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1