Subiect "reducere virsta pensionare" Deschis de teodorescu gabriel la data: 03/02/2009 7:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere virsta pensionare
Scris de: teodorescu gabriel la data: 03/02/2009 7:09am
Gen:masculin
Data nasterii:05.03.1959
Stagiul de cotizare:24ani si 7luni
Alte date:8ani grupa 1 si 16 an si7 luni in grupa 2
Intrebare:CIND POT SA IES LA PENSIE(VIRSTA CEA MAI MICA)
Re: reducere virsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/02/2009 8:38am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 05 martie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II a fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001, dupa aceasta data grupa de munca a fost echivalata cu “conditii deosebite” si “conditii speciale” conform legii 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si pentru stagiul de cotizare in gr II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani care se adauga la stagiul de cotizare insumand un stagiu total de cotizare de 32 ani si 7 luni.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 2 variante de pensionare probabile:
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006, pentru stagiu dv in conditii speciale intre 20 si 22 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 3 ani.
Pentru stagiul de peste 16 de ani lucrat in gr II care a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni si cumuland-o cu cea pentru gr I rezulta o reducere a varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni care va da dreptul la iesirea la pensie la limita de varsta din 05 septembrie 2017. Aceasta reducere a varstei de pensionare este conditionata de realizarea unui stagiu de cotizare de 32 ani pe care o indepliniti
Varianta 2
Daca locurile de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru stagiul in conditii deosebite intre 24 si 26 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni si iesirea la pensie la limita de varsta in 05 septembrie 2018 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiu de cotizare de peste 35 ani . Aceasta reducere a varstei de pensionare este conditionata de realizarea unui stagiu de cotizare de 35 ani pe care nu o indepliniti avand nevoie de inca 2 ani si 5 luni.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1