Subiect "Data pensionare" Deschis de Ion Iancu la data: 03/05/2009 4:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data pensionare
Scris de: Ion Iancu la data: 03/05/2009 4:22am
Gen: Masculin
Data nasterii: 22.08.1953
Stagiul de cotizare: 37 ani
Alte date: Am lucrat in conditii deosebite de munca timp de 28 ani si 3 luni
Intrebare: Doresc sa stiu cand pot iesi la pensie,ce fel de reduceri am si ce punctaj aproximativ am la acea data. Aceste conditii deosebite in care am lucrat 28 de ani sunt echivalente grupei 2?
Re: Data pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/05/2009 1:36pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 22 august 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Noi va sfatuim ca inainte de a ne cere sa va calculam varsta sau data de iesire la pensie sa va informati précis privind stagiile dv in grupele de munca. Modul cum puneti intrebarea arata ca dv nu aveti clar stagiul lucrat in grupa de munca si daca situatia prezentata de dv este gresita calculul nostru este gresit si nu facem altceva decat sa va dam sperante care se spulbera atunci cand ajungeti la Casa de Pensii si va analizeaza situtia.
Daca stagiul dv a fost lucrat inainte de 1 aprilie 2001 nu putea fi in grupa “conditii deosebite “ ci in gr II si acest lucru trebuie sa-l spuneti dv nu sa ne intrebati pe noi. Grupa conditii deosebite este prevazuta in legea 19/2000 in vigoare din 1 aprilie 2001.
Noi totusi facem calculele pentru stagiul in gr II dar repetam ca este necesar sa intrebati la intreprindere si daca nu aveti gr II atunci calculul ce urmeaza este gresit.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiu de 28 ani de gr II primiti un spor de vechime de 7 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiu in conditii deosebite de 28 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 22 februarie 2012, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1