Subiect "Re: Pensia de invaliditate" Deschis de la pensie la data: 03/06/2009 10:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 03/06/2009 10:08am
Pentru Elena
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 06 august 2021 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 16 ani in gr I de munca beneficiati de un spor de vechime de 8 ani care se adauga la stagiul de cotizare cumuland in total un stagiu de cotizare de 26 ani si 8 luni la care se adauga perioada in care beneficiati de pensie de invaliditate. Astfel ca ati depasit deja stagiul complet de cotizare
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr I au fost echivalate fie cu grupa conditii speciale fie cu grupa conditii deosebite. Presupunand ca la dv stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite, pentru stagiu in conditii deosebite de 16 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 56 ani si 6 luni adica in 06 februarie 2018, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de peste 30 ani.
Din pacate datele dv nu ne ajuta cu nimic sa apreciem daca pensia a fost calculata corect deoarece valoarea pensiei depinde de salariile (veniturile) realizate pe perioada de cotizare. In aceasta privinta precizam ca stagiul de gr I prin sporul de vechime acordat v-a diminuat pensia de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1