Subiect "dreptul la pensie" Deschis de Pop la data: 03/10/2009 9:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dreptul la pensie
Scris de: Pop la data: 03/10/2009 9:29am
buna numele meu eate Ioan si vroiam sa aflu ceva informatii in legatura cu legea din 1948 privind intreruperea pensiilor a veteraniilor de razboi : In anul 1948 tatal meu invalid de razboi a fost privat de acest drept in urma unei legi date de gheorghiu dej in 1948 ia fost intrrupta pensia timp de 20 de ani ....singura intrebare este cu privire la aceasta nedreptate daca a fost un abuz acea lege ....si daca exista vreo sansa intr un proces cu statul


va multumesc anticipat
Re: dreptul la pensie
Scris de: la pensie la data: 03/11/2009 3:56am
Ne pare rau ca nu cunoastem amanunte despre aceasta lege si nici nu am gasit pe internet informatii despre aceasta.
Avand o varsta care ne da dreptul la amintiri din acea perioada credem ca a fost o nedreptate si un abuz deoarece s-a facut diferentiere intre teatrele de operatii la care au participat veteranii de razboi si nu s-a tinut cont ca locuitorii unui teritoriu erau obligati sa se supuna legilor militare din acea perioada referitoare la acel teritoriu.
In privinta sanselor de a cere compesatii de la stat credem ca ar trebui sa va adresati unui avocat cu experienta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1