Subiect "pot sa ies la pensie, la cerere ?" Deschis de Diana la data: 03/10/2009 11:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pot sa ies la pensie, la cerere ?
Scris de: Diana la data: 03/10/2009 11:22am
Gen:
Varta : 57 de ani
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: pot sa ies la cerere la pensie ?

Buna ziua ,


Va rog sa-mi dati si mie un raspuns. Matusa mea are 57 de ani doreste sa stie daca poate sa iasa la pensie la cerere in situatia urmatoare ; cu 20 de ani vechime grupa 1 si inca 5 ani fara grupa si 5
Re: pot sa ies la pensie, la cerere ?
Scris de: la pensie la data: 03/11/2009 7:25am
Desi datele nu sunt precise, era bine daca ne dati data nasterii pentru calculul varstei standard de pensionare, totusi daca matusa dv are lucrat un stagiu de 20 ani in grupa I are dreptul la pensie la limita de varsta, in prezent, cu reducerea varstei datorita grupei de munca in doua variante.
Grupa I a fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001, dupa aceasta data aceasta a fost echivalata cu “conditii deosebite” sau “conditii speciale” conform legii 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiaza de un spor de vechime de 10 ani care se adauga la stagiul de cotizare insumand un stagiu total de cotizare de peste 35 ani.

Varianta 1
Stagiul de gr I de 20 ani aduce o reducere a varstei standard de pensionare cu 12 ani prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000, dar nu sub varsta de 50 ani, conform careia poate iesi la pensie la limita de indeplinind si conditia ca sa aiba stagiul de cotizare de peste 35 ani. Acest articol este valabil pana la 31 martie 2011.
Varianta 2
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 pentru un stagiu in conditii speciale peste 18 ani are dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 10 ani care ii da dreptul la iesirea la pensie la limita de varsta dupa 50 ani.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Sfatul nostru este sa insiste la intreprinderea in care a lucrat sa afle daca stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentruca daca iese la pensie in varianta 2 pensia este mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1