Subiect "lamuriri pensie" Deschis de CORNESCU ION la data: 03/10/2009 2:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamuriri pensie
Scris de: CORNESCU ION la data: 03/10/2009 2:30pm
Gen:m
Data nasterii:14.10.1951
Stagiul de cotizare:43 ani 1 luni 7 zile
Alte date:total vechime in munca 35ani 4luni 7zile,din care gr.II 31ani 7luni 6 zile.(sunt in pensie invaliditate gr.II de 4 ani,din martie 2005)
intrebare:vin cu rugamintea de a-mi comunica in urma datelor furnizate de mine ,cand as avea dreptul la pensie de limita de varsta si care cuantum din aceste doua pensii ma sfatuiti sa o aleg,pentru a-mi fi favorabila(cea de limita de varsta sau cea de invaliditate). Va multumesc si astept cat se poate de curand raspuns.
Re: lamuriri pensie
Scris de: la pensie la data: 03/11/2009 8:15am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 14 octombrie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 31 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 7 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiu in conditii deosebite intre 30 si 32 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 7 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani adica in 14 octombrie 2009, avand indeplinita si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Avand in vedere datele dv deducem ca la data intrarii in pensie de invaliditate aveati stagiul de cotizare (la acesta se adauga si sporul de vechime de 7 ani pentru gr II de munca) mai mare de 35 ani valoarea pensiei dv la limita de varsta va fi mai mare decat cea de invaliditate si puteti opta pentru pensia la limita de varsta.
Afirmatia noastra o puteti verifica pe decizia pe care ati primit-o la iesirea la pensie de invaliditate in care la punctual “F” este dat si stagiul complet de cotizare si stagiul de cotizare realizat acesta din urma fiind mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1