Subiect "calcul pensie, varsta de pensionare anticipata" Deschis de mina valeria filip la data: 03/11/2009 10:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie, varsta de pensionare anticipata
Scris de: mina valeria filip la data: 03/11/2009 10:30am
Gen:masculin
Data nasterii:08.12.1949
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:cand pot iesi la pensie, anticipat? care ar fi nivelul pensiei?
Re: calcul pensie, varsta de pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/11/2009 3:51pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 08 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala de la varsta de 59 ani si 11 luni cu o anticipare de 5 ani adica din 08 noiembrie 2009 indeplinind si conditia de stagiu de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Nivelul pensiei nu putem sa-l precizam deoarece depinde de salariile (veniturile) obtinute de dv pe toata perioada de cotizare. Putem sa precizam insa ca daca cereti pensie anticipata partiala in 08 noiembrie 2009 pentru 60 luni de anticipare si pentru stagiul de cotizare cu peste 5 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare, diminuarea pensiei fata de pensia la limita de varsta va fi de 15 %
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1