Subiect "calculul pensiei" Deschis de gabrian v.domnica la data: 05/23/2008 12:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul pensiei
Scris de: gabrian v.domnica la data: 05/23/2008 12:41am
Gen:feminin
Data nasterii: 25.10.1953
Stagiul de cotizare:33,9 ani
Alte date:data angajarii 15.08.73, fara intreruper , fara somaj doar cu unele CB si odihna,am lucrat ca laborant in confectii.
Intrebare:daca am calculat bine stagiul complet de cotizare,care va fi procentul de penalizare, daca pot continua acticitatea dupa primirea calculului pensiei, cind pot cere reactualizarea pensiei in cazul in care continui activitatea , numai dupa un an, daca se poate cotiza pensionar fiinf pentru completarea stagilui?
Re: calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 05/23/2008 7:51am
Stagiul de cotizare este de 34 ani si 9 luni .
In aceste conditii pensia anticipata partiala va fi penalizata cu 15 %
Pe timpul pensiei anticipate partiale nu puteti continua activitatea. Activitatea o puteti continua numai la pensie la limita de varsta.
Recalcularea pensiei pentru stagiu de cotizare dupa pensionarea la limita de varsta se face numai dupa cumularea unui nou stagiu de cotizare de un an.
Daca prin cotizare pentru completarea stagiului intelegeti prin contract de asigurare sociala acesta nu se poate incheia cat timp sunteti pensionata anticipat partial. Dealtfel acesta nu mai are rost pentruca pensia anticipata partiala stabilita nu se mai recalculeaza decat la varsta standard de pensionare cand aceasta se transforma in pensie la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1