Subiect "CALCULUL PENSIEI" Deschis de Biró Rózsa la data: 05/23/2008 3:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CALCULUL PENSIEI
Scris de: Biró Rózsa la data: 05/23/2008 3:49am
Gen:F
Data nasterii:30.07.1950
Stagiul de cotizare:01.09.1977-31.01.2009
Alte date:grupa II 16 ani
Intrebare:ce se introduce in casutele punctaj asigurari sociale, respectiv punctaj facultate
Re: CALCULUL PENSIEI
Scris de: la pensie la data: 05/23/2008 8:51am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si conform datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea pentru grupa de munca, in ianuarie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa a II a de munca au fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite. Pentru 16 ani lucrati in conditii deosebite beneficiati de o reducere cu 3 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare iar stagiul complet de cotizare ramane neschimbat la 27 ani. Deci in prezent aveti dreptul la pensie la limita de varsta cu reducerea pentru grupa de munca, dar dupa datele transmise am inteles ca nu intentionati sa uzati de acest drept.
In casutele mentionate de dv de pe pagina cu date personale din Programul de calcul pensie se trec punctaje acordate prin decizii separate pentru pensie de invaliditate sau cursuri universitare. Aceasta posibilitate se refera la cei care au deja decizie de pensionare si vor sa verifice calculul casei de pensii. Aceste casute nu trebuie completate daca nu este cazul iar daca sunt completate pe perioada lor nu trebuie trecut codul respectiv in coloana de cod din program.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1