Subiect "pensie" Deschis de Dinca la data: 03/14/2009 5:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Dinca la data: 03/14/2009 5:50am
Gen:M
Data nasterii:07.06.1949
Stagiul de cotizare:38 ani si 6 luni
Alte date:nu este cuprinsa perioada de satisfacere a stagiului militar
Intrebare:care este procentul de diminuare a pernsiei
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/15/2009 9:59am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 07 martie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteti obtine cu anticipare de 5 ani fata de 07 martie 2014 adica in 07 martie 2009 avand ineplinita conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare ca stagiul complet de cotizare
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Perioada stagiului militar este adaugata la stagiul de cotizare si se calculeaza la punctajul pensiei cu salariul minim pe economie insa numai la pensia la limita de varsta nu si la cea anticipata partiala.
Pentru calculul diminuarii trebuia sa ne spuneti cand doriti sa iesiti la pensie anticipata partiala. Noi am facut calculele presupunand ca vreti sa iesiti la pensie anticipata in martie 2009. In acest caz pentru 60 luni de anticipare si stagiul de cotizare mai mare cu peste 4 ani diminuarea este cu 18 %
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1