Subiect "vechimea de cotizare este insuficienta" Deschis de radu statte la data: 05/24/2008 11:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechimea de cotizare este insuficienta
Scris de: radu statte la data: 05/24/2008 11:43am
Gen:f
Data nasterii:29.08.51
Stagiul de cotizare:8 ani
Alte date:
Intrebare:vechimea de cotizare este insuficienta pentru primirea de pensie . ce se intimpla cu fondul de pensie depus la casa de pensie ?
se ramburseaza ? care este procedura in acest caz ?
Re: vechimea de cotizare este insuficienta
Scris de: la pensie la data: 05/25/2008 5:17pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si conform datei de nastere persoana prezentata de dv.are dreptul la pensie la limita de varsta, in iunie 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 12 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Legislatia privitoare la pensii nu prevede rambursarea sumelor cotizate in cazul in care din motive obiective nu se poate beneficia de ele. Pentru a se beneficia de aceste sume exista teoretic posibilitatea de a se incheia cu Casa de Pensii „Contract de asigurare sociala” prin care se plateste CAS total (angajator+angajat) pentru o suma minima de ¼ din salariul mediu pe economie. Insa eficienta acestui contract de asigurare este eficient pentru perioade mai mici de cativa ani nu de 7 ani ca in acest caz deoarece eficienta scade cu cresterea numarului de ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1