Subiect "pensie" Deschis de gabrian domnica la data: 05/26/2008 12:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: gabrian domnica la data: 05/26/2008 12:33am
Gen:feminin
Data nasterii:25.10.1953
Stagiul de cotizare:34 ani si 9 luni
Alte date:data angajarii 15.08.1973 fara grupa si fara intreruperi.
Intrebare:Buna ziua. Va multumesc pentru raspunsurile primite anterior referitor la calculul penalizarii si a stagiului de cotizare, daca este posibil mai am citeca intrebari si anume:
-presupunem ca am depus dosarul pt calcularea pensiei anticipata partial si lucrez pina la primirea deciziei.Daca din calcule rezulta o pensie prea mica pot lucra in continuare avind loc de munca ?
- Daca da, mai pot pleca in pensie anticipata partial sau numai in pensie la limita de virsta.
- Cind mai pot cere reactualizarea pensiei, pentru actualizare sunt necesari ani complet lucrati sau si luni.
- Depunerea dosarului se poate face si la data angajarii sau numai dupa data nasterii?
Va multumesc.
Re: pensie anticipata
Scris de: FILIP ELENA la data: 05/26/2008 7:51am

Gen:feminin
Data nasterii:11.11.1954
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Daca o persoana in varsta de 55 ani, cu un stagiu de cotizare de peste 35 ani, bolnava de leucemie mieloida, cu certificat de handicap accentuat permanent, si doreste pensionare anticipata,exista posibilitatea sa nu i se aplice nici o penalizare?
Multumesc anticipat.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/26/2008 12:25pm
In momentul primirii pensiei anticipate nu aveti dreptul sa mai continuati activitatea.
Legea nu are prevederi in acest sens si noi credem ca nu mai puteti reveni la cererea de pensie anticipata dupa primirea deciziei de pensionare.
Pentru recalcularea pensiei dupa o perioada de munca si cotizare, daca aveti acest drept, se face dupa o perioada de minim 12 luni de perioada lucrata si nevalorificata.
Depunerea dosarului de pensie anticipata partiala se poate depune in orice luna in care aveti acest drept cu conditia sa aveti mai putin de 5 ani pana la pensia de limita de varsta si sa aveti vechime mai mare decat stagiul complet de cotizare.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/26/2008 1:50pm
Pentru Filip Elena
Intrebarea dv ati postat-o gresit alaturi de intrebarea altcuiva si raspunsul nostru apare intercalat cu celalalt raspuns.
In legislatie nu este alternativa pentru pensie anticipata fara penalizare decat in cazul unei vechimi cu peste 10 ani mai mult decat stagiul complet de cotizare.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a varstei de nastere persoana indicata are dreptul la pensie la limita de varsta in octombrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Ceeace nu intelegem noi este de ce se vrea pensie anticipata deoarece pensia de invaliditate se calculeaza asemanator cu pensia anticipata si cea la limita de varsta asfel ca este posibil ca acestea sa fie mai mici decat cea de invaliditate. In plus pe perioada stagiului potential in cadrul pensiei de invaliditate se acorda 0.6 puncte/an pentru handicap accentuat iar revizuirea medicala nu este obligatorie la cei cu handicap permanent sau cei cu mai putin de 5 ani pana la pensia la limita de varsta .
Deasemeni vrem sa avertizam ca la cererea pentru pensia la limita de varsta este bine sa cunoasca daca aceasta va fi mai mica decat cea de invaliditate pentru a putea uza de dreptul de a opta pentru pensia mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1