Subiect "pensie A.P." Deschis de traian craciun la data: 03/25/2009 10:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie A.P.
Scris de: traian craciun la data: 03/25/2009 10:41am
Gen:m
Data nasterii:23.04.1950

Stagiul de cotizare:35 ani (in 03.2010)
Alte date: 12 ani gr.II /studii Sup.
Intrebare: Cred ca pot iesi la PAP in 05.2010.E bine sa mai astept(max.6-12 luni)? Ce penalizare as avea in 05.2010 ?Am o adeverinta ptr.GrII.E buna sau trebuie altceva?(nu o am trecuta in C.Munca)
Primesc raspuns pe mail sau site ?
Multumesc
Re: pensie A.P.
Scris de: la pensie la data: 03/26/2009 10:02am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 23 aprilie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 12 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 3 ani care impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare se adauga la stagiul de cotizare realizand in total un stagiu de cotizare peste 35 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite de 12 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni, adica in 23 septembrie 2012 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani la data pensionarii.
In mod normal daca aveti adeverinta pentru grupa de munca aceasta ar trebui sa fie recunoscuta de catre Casa de Pensii chiar daca stagiul nu este trecut in carnetul de munca insa sunt frecvente cazurile in care se invoca diferite pretexte ca sa nu se recunoasca stagiile. Daca acesta se intampla si in cazul dv aveti solutia deschiderii unei actiuni la tribunal pentru recunoasterea adeverintei.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 23 aprilie 2015 adica din 23 aprilie 2010 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani .
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru cei 2 ani si 6 luni de reducere a varstei standard de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
Evident ca daca cereti pensie anticipata partiala mai tarziu scade perioada de anticipare si creste numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare de 35 ani si prin acestea scade diminuarea pensiei.
Nu putem sa va calculam procentul de diminuare deoarece necunoscand durata studiilor universitare nu putem determina numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1