Subiect "pensie" Deschis de Iboya la data: 03/26/2009 5:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Iboya la data: 03/26/2009 5:35am
Gen:F
Data nasterii:26 11 1957
Stagiul de cotizare: 20ani,4luni,grupa 2 de munca,pana in anul 1998,plus 9 luni somaj.
Alte date:din anul 1999 nu mai lucrez.
Intrebare:Avand acea perioada in gr.2 de munca,trecuta in cartea de munca,beneficiez de sporul de vechime care se adauga la stadiul complet de cotizare?Va intreb ,deoarece ,neavand servici,pentru restul perioadei de cotizare,as incheia contractcu Casa Jud.de Pensii pentru o suma minima, sa relizez stadiul complet de 30 ani sa pot iesi la pensie mai repede(L.V.sau Ant.)decat in cazul normal.Va multumesc mult.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/26/2009 4:16pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 26 noiembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 20 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 5 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu perioada de somaj cumuland in total un stagiu de cotizare de 26 ani si 1 luna.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiu in conditii deosebite de 20 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni adica in 26 mai 2013, daca indepliniti si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani la data pensionarii .
Pentru a va completa stagiul de cotizare puteti incheia cu Casa de Pensii un Contract de Asigurare Sociala in cadrul caruia veti plati lunar o anumita suma (pentru 2009 aceasta este de 133 lei).
Dupa calculele noastre daca vi se recunoasre stagiul de grupa II de munca mai aveti nevoie de un stagiu de 3 ani si 11 luni. In consecinta inainte de a incheia contractul va asigurati de recunoasterea stagiului in grupa II de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1