Subiect "pensie anticipata" Deschis de stefi la data: 03/28/2009 3:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: stefi la data: 03/28/2009 3:52am
Gen:feminin
Data nasterii:1957,30 octombrie
Stagiul de cotizare:31 de ani
Alte date:3 copii
Intrebare:care este data de iesire la pensie anticipata si care este penalizarea pentru aceasta
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/29/2009 8:19am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 30 octombrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 3 copii aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an si iesirea la pensie la llimita de varsta in 30 octombrie 2016.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 30 octombrie 2017 adica dupa 30 octombrie 2012 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca cereti pensie anticipata in 30 octombrie 2012 si pana atunci lucrati si realizati un stagiu de cotizare de 34 ani si 7 luni pentru 60 luni de anticipare si stagiul cu peste 4 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare veti avea pensia anticipata partiala diminuata cu 18 % fata de pensia la limita de varsta.
Prevederile art 51 alin (3)din legea19/2000 privind calculul diminuarii pensiei pentru perioada de 1 an cu care se reduce varsta standard de pensionare pentru nastere a 3 copii, sunt ambigui asa ca noi am calculat diminuare si pentru aceasta perioada.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1