Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de NETIA la data: 03/30/2009 5:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: NETIA la data: 03/30/2009 5:21am
Gen:Masculin
Data nasterii:09.02.1950
Stagiul de cotizare:peste 35 ani
Alte date:
Intrebare:Intreb pentru sotul meu si anume: daca este asociat poate sa iasa la pensie anitipata partiala?daca nu poate ce trebuie sa faca ca sa iasa la pensie anitipata partiala?
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 03/30/2009 12:08pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 09 februarie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Poate cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 09 februarie 2015 adica dupa 09 februarie 2010 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare la data pensionarii sa fie mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
In privinta copatibilitatii intre calitatea de pensionar cu pensie anticipata partiala si cea de asociat, articolul 92 aliniatul (1) litera b din legea 19/2001 (asa cum a fost modificat prin OU 9/2003) le considera compatibile desi art 94 nu include aceasta pensie in randul celor care se pot cumula cu castigurile din o activitate profesionala.
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: NETIA la data: 03/31/2009 3:00am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc mult pentru raspuns,dar ce ma sfatutiti sa fac?
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: NETIA la data: 03/31/2009 3:34am
NETIA :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc mult pentru raspuns,dar ce ma sfatutiti sa fac?

Si cand poate sa depuna dosarul de pensionare anticipat partial?
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 04/01/2009 5:00am
Sa depuna dosarul de pensie anticipata partiala dupa data de 09 februarie 2010 iar in cererea de depunere sa mentioneze ca are calitatea de asociat si ca articolul 92 aliniatul 1 litera b din legea 19/2000 nu exclude cele doua ipostaze.
Daca depune dosarul (si este acceptat) in termen de 30 zile de la data de mai sus pensia se acorda cu aceasta data.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1