Subiect "pensie mai mare" Deschis de radulescu mariea la data: 03/30/2009 8:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie mai mare
Scris de: radulescu mariea la data: 03/30/2009 8:22am
Gen:
Data nasterii:08 03 1953
Stagiul de cotizare:28 din care10 gr2 din 1999 august
Alte date:pensionara nerevizuibil
Intrebare pt care pensie ar fi sa obtez pe cea de drept sau pe cea de boala?gradul 2 stiu ca in 2010 am dreptul avind 3 copii nascuti.trebuie sa fac cerere de trecere? si de unde stiu eu care pensie e mai mare?acum am o pensie de 508 ron multumesc f mult.
Re: pensie mai mare
Scris de: la pensie la data: 03/31/2009 5:28am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 08 iulie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 3 copii aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an si la pensie la limita de varsta in 08 iulie 2011.
Pentru a face calculul corect si a vedea daca pensia la limita de varsta este mai mare decat cea de invaliditate sunt necesare anumite date de pe decizia de recalculare a pensiei de invaliditate din anul 2005. Noi putem face o apreciere sumara cu rugamintea sa verificati datele presupuse de noi pe decizia de recalculare si daca presupunerile noastre sunt corecte atunci pensia dv la limita de varsta este mai mare decat cea de invaliditate. Aceste presupuneri sunt:
1. La capitolul F din decizie (la ultimul rand) stagiul potential este 10 ani si 8 luni
2. La capitolul G din decizie Punctaj mediu = 0,7283
3. Facand impartirea numarului punctelor realizate din capitolul G cu acest punctaj mediu de 0,7283 rezulta 28,667
Deci daca presupunerile noastre sunt corecte (sunt admise mici diferente) atunci pensia la limita de varsta este cu putin mai mare, daca sunt diferente mari intre datele inscrise in decizie si presupunerile noastre ar fi bine sa rugati pe cineva sa va calculeze sau sa ne trimiteti noua datele de pe decizie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1