Subiect "in ce an pot iesi la pensie pt limita de virsta" Deschis de mihalcea aurel la data: 04/28/2009 9:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
in ce an pot iesi la pensie pt limita de virsta
Scris de: mihalcea aurel la data: 04/28/2009 9:11am
Gen:masculin
Data nasterii:11-08-1963
Stagiul de cotizare:24 anisi 6luni si stagiu militar 1 an si 8 luni
Alte date:pensionar invaliditate gradul 2 din 2007 si recent pensie handicap- handicap mediu
Intrebare:in ce an pot iesi la pensie pt limita de virsta si cam ce pensie voi avea daca acum am 500 ron cea de invaliditate cea de handicap inca nu mia calculato
Re: in ce an pot iesi la pensie pt limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 04/29/2009 2:40am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru starea de handicap preexistent, in 11 august 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Situatia dv este neclara. Persoanele cu handicap in functie de gradul handicapului beneficiaza de reducerea varstei de pensionare la limita de varsta ( in cazul handicapului mediu cu 10 ani) daca au realizat stagiul de cotizare in conditii de handicap preexistent (in cazul dv si a handicapului mediu stagiul este de 35 ani)
Avand in vedere cele de mai sus dv nu aveti acum pensie handicap asa cum va exprimati deoarece aceasta nu exista. Dv aveti fie pensie la limita de varsta (care din cauza conditiilor care se cer nu este posibila) fie tot pensie de invaliditate dar cu incadrarea in alt grad de invaliditate.
Daca certificatul de handicap mediu nu certifica faptul ca ati avut starea de handicap inainte de angajare, ci il aveti de la o data recenta, atunci nu mai puteti beneficia de reducerea de 10 ani a varstei standard de pensionare de 65 ani si va puteti pensiona la limita de varsta numai la data de 11 august 2028.
Referitor la aprecierea pensiei nu putem sa o facem neavand toate datele necesare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1