Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de Mihai Ion la data: 04/29/2009 7:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: Mihai Ion la data: 04/29/2009 7:37am
Gen:M
Data nasterii:4 iulie 1967
Stagiul de cotizare:30 ani 3 luni 7 zile total
Alte date:conditii speciale 21 ani 5 luni 9 zile in domeniul minier subteran,conditii normale 4 luni 13 zile,stagiu asimilat 1 an 3 luni 21 zile,stag. asimilat(alte drepturi asig.soc.)1 luni 24 zile,stag.aferent gr.I si II 7 ani.
Intrebare:sunt pensionar de invaliditate gr.3 va rog sa-mi spuneti cind pot beneficia de pensie de limita de varsta si daca pensia de invaliditate se considera vechime.Cod pensie N23
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/29/2009 1:23pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 04 iulie 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiu in conditii speciale intre 20 ani si 22 ani si 6 luni aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 8 ani si pensionarea la limita de varsta in 04 iulie 2024.
Perioada de pensie de invaliditate este considerata stagiu asimilat si este adaugat la stagiul de cotizare insa dv nu mai aveti nevoie de vechime deoarece cum am spus mai sus se reduce si stagiul complet de cotizare cu 8 ani de la 37 ani la 27 ani. Perioada de pensie de invaliditate este luata in calcul si la punctajul pensiei luandu-se in calcul in loc de salariu cuantumul pensiei de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1