Subiect "pensie boala" Deschis de popescu la data: 04/29/2009 2:40pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie boala
Scris de: popescu la data: 04/29/2009 2:40pm
Gen:m
Data nasterii:13.12.1955
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Ma puteti ajuta sa-mi calculez pensia de boala in functie de gradul de invaliditate 2 ? Stiu ca se tine cont de salariile obtinute , dar nu stiu exact cum se calculeaza.
Va multumesc anticipat !
Re: pensie boala
Scris de: la pensie la data: 04/30/2009 12:53am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 13 decembrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensia de invaliditate in cazul dv se calculeaza asemanator cu pensia la limita de varsta.
Calculul pensiei se face astfel :
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului lunar avut la salariul mediu pe economie.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada a adunat punctajul total)
Se calculeaza valoarea pensiei prin inmultirea punctajului mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie.
In timpul stagiului militar si a stagiului pentru cursuri universitare, daca acestea sunt inainte de aprilie 2001, se ia in calcul salariul minim pe economie.
Daca doriti sa calculati pensia dv cu programul “Calcul pensie” de pe site-ul nostru, dupa obtinerea datelor necesare, procedati astfel:
De pe pagina principala se apasa pe butonul Inregistrare din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati Email si Parola si apasati pe butonul Cont nou. In fereastra care se deschide completati Email, Parola si Confirmare Parola si apasati pe inregistrare. Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita Program gratuit de calculare pensie si apasati pe butonul Adauga persoana si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute. Atentie la data de iesire la pensie unde trebuie trecuta cea pentru limita de varsta ( in cazul dv 13 decembrie 2020) iar cea de incepere a activitatii trebuie trecuta dupa caz data inceperii facultatii sau a stagiului militar daca este cazul si acestea sunt anterioare. Dupa aceasta apasati butonul Continuati si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. Este bine sa cititi in prealabil Erori comise la utilizare programului de pe Forum pentru a fi evitate. In cazul dv nu trebuie folosite codurile P1,P2 si P3 deoarece nu aveti stagiu potential ci codul L sau O ( salariu lunar sau orar)
Pentru reintrare in program (Logare) dupa completarea casetelor Email si Parola nu mai apasati Cont nou ci Logare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1