Subiect "iesire la pensie" Deschis de STAN PETRE la data: 04/30/2009 12:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie
Scris de: STAN PETRE la data: 04/30/2009 12:29am
Gen:MASCULIN
Data nasterii:25.05.1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:din martie 1980 pina in noiembrie 2002 am lucrat ca mecanic de locomotiva la CFR marfa si calatori..... din noiembrie 2002 pina in prezent lucrez tot ca mecanic de locomotiva la un operator de transport feroviar privat... va rog sa i-mi spuneti cind ma incadrez sa pot iesii la pensie... va multumesc
Re: iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 04/30/2009 4:13am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 25 mai 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare nu se face numai pentru ca ati lucrat intr-un anumit sector ci daca locul dv de munca a fost incadrat in grupa de munca I sau II inainte de 1 aprilie 2001 si grupele “conditii deosebite” sau “conditii speciale” dupa aprilie 2001.
Stim ca dupa aprilie 2001 mecanicii de locomotiva puteau fi incadrati in grupa conditii speciale conform anexei I/7 din legea 226/2006 dar nu cunoatem incadrarea mecanicilor de locomotive inainte de aprilie 2001, in grupele de munca prin Ordinul 50/1990.
Pentru o analiza corecta a situatiei avem nevoie de urmataoarele informatii:
-Grupa de munca in care a fost incadrat locul dv de munca inainte de 1 aprilie 2001 si cu ce grupa a fost echivalat aceasta dupa aprilie 2001
-Grupa de munca in care a fost incadrat locul dv de munca dupa aprilie 2001 de la ambii angajatori.
Daca ati lucrat in gr I si apoi in conditii speciale si stagiul in gr I a fost si el echivalat cu conditii speciale realizati in aceasta grupa un stagiu mai mare de 25 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 15 ani si a stagiului complet de cotizare cu 10 ani conf art 3 din legea 226/2006. Adica pensionarea la limita de varsta din 25 mai 2007.
Pentru a vedea daca va incadrati in acest articol trebuie sa va interesati la angajatorii la care ati lucratsi sa cereti informatiile de mai sus.
Daca nu puteti sa analizati singur situatia ne comunicati noua aceste informatii si reluam analiza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1