Subiect "veniturile care intra in baza de calcul a pensiei" Deschis de Lenuta Stefanescu la data: 05/05/2009 6:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
veniturile care intra in baza de calcul a pensiei
Scris de: Lenuta Stefanescu la data: 05/05/2009 6:49am
Gen:Femeie
Data nasterii:20.11.1950
Stagiul de cotizare:35.6
Alte date:La 20 iunie a.c.indeplinesc cumulativ conditiile de pensionare:58.7 si 27.2
Intrebare:Nu am reusit sa ma lamuresc din stufoasa si des modificata legislatie pentru pensii daca niste venituri din activitatea de "cenzor", din perioada 2002-2006(200$/luna), pentru care nu au fost retinute si virate contributii, ar putea (legal de cand?)intra in baza de calcul a pensiei, in cazul in care as plati eu, retroactiv, contributiile respective. Cum ar trebui sa procedez? As plati penalizari? Impactul lor ar fi semnificativ asupra cuantumului pensiei? Va multumesc infinit.
Re: veniturile care intra in baza de calcul a pensiei
Scris de: la pensie la data: 05/05/2009 2:22pm
Confirmam calculul datelor dv de iesire la pensie la limita de varsta.
Este adevarat ca legislatia in domeniu este stufoasa dar nu contine nicio prevedere care sa va permita plata retroactiva a contributiilor pentru asigurari sociale.
Modalitatea prin care se poate plati contributie suplimentara pentru pensii se numeste Contract de Asigurare Sociala si poate fi incheiat cu Casa de Pensii dar acesta nu acopera decat perioada ce decurge de la data incheierii contractului nu retoactiv.
Pentru a intelege ceeace doriti, incercati sa va imaginati ca cineva cauta o societate de asigurari care sa-i incheie o asigurare de viata sau de bunuri de la o data anterioara celei prezente. Credeti ca va gasi ?
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1