Subiect "calcul pensionare" Deschis de Violeta Marinescu la data: 05/05/2009 7:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensionare
Scris de: Violeta Marinescu la data: 05/05/2009 7:01am
Gen:F
Data nasterii:03.10.1955
Stagiul de cotizare:34 ani(din 30.09.1975 pana in prezent)
Alte date:stagiu cotizare GR.II : din 30.09.1975 - 01.04.2001(25 ani si 6 luni)
Intrebare:1. Cand pot sa ies la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca?
2. Daca pe 31 decembrie 2009 intrerup activitatea cu plan social,ma afecteaza la calculul pensiei si cat?
Re: calcul pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/05/2009 2:52pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 03 octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 25 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de 39 ani si 10 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite. Pentru stagiul in conditii deosebite intre 24 si 26 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 54 ani si 6 luni adica in 03 aprilie 2010.
Nu intelegem ce vreti sa spuneti prin “intrerup activitatea cu plan social”.
Retinem ca vreti sa intrerupeti activitatea in 31 decembrie 2009 cu 3 luni inainte de iesirea la pensie la limita de varsta cu reducerea varstei pentru grupa de munca. In acest caz veti avea urmatoarele dezavantaje:
-Nu veti avea nici salariu nici pensie 3 luni
-Va trebui sa va intocmiti si sa predati singur dosarul de pensie care in cazul in care ati fi fost angajat aceasta obligatie o avea angajatorul.
-Influenta celor 3 luni la care renuntati sa mai lucrati,la punctajul pensiei, este foarte mica fata de influenta stagiului de cotizare de 34 ani.
Re: calcul pensionare
Scris de: Violeta Marinescu la data: 05/08/2009 4:37am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Intreruperea activitatii cu plan social, inseamna ca se fac disponibilizari(restructurari) cu parti sociale(platibile cu o anumita suma, ex.15 salarii medii),iar eu fiind sub incidenta legii(mai avand cel putin 3 ani pana la pensionare), ma pot inscrie voluntar la aceste disponibilizari.
Intrebarea mea era: daca plecand in aceste conditii la 31. dec.2009 si luand acesti bani,ma afecteaza la iesirea la pensie in sensul ca se prelungeste data pensionarii si se diminueaza pensia?

Multumesc pt. amabilitate.
Re: calcul pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/08/2009 11:56am
Data de iesire la pensie la limita de varsta prin reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in cazul dv care aveti stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare, nu se modifica ea ramanand 03 aprilie 2010 .
In plus salariile primite la iesirea la pensie sunt luate in calculul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1