Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de crina la data: 05/05/2009 9:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: crina la data: 05/05/2009 9:22am
Gen:f
Data nasterii:14.07.1958
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:8 ani in grupa 2-a de munca
Intrebare:buna ziua, in perioada 01.02.2004 pana la 25.10.2006 am fost in somaj si salarii compensatorii as dori sa stiu cum este considerata aceasta perioada si cum ma va afecta in vederea prnsionarii anticipate partial.Multumesc anticipat.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 05/05/2009 3:27pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 14 iulie 2023 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 8 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 2 ani care se adauga la stagiul de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite. Pentru stagiul in conditii deosebite de 8 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 14 ianuarie 2022.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 14 iulie 2023 adica din 14 iulie 2018 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru reducerea de varsta de 1 an si 6 luni pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare.
La aceiasi data puteti cere pensie anticipata daca in 14 iulie 2018 aveti stagiu de cotizare mai mare de 40 ani. Aceasta pensie nu se diminuiaza.
Perioada cat ati fost in somaj si cu salarii compensatorii nu se ia total in calculul pensiei nici la punctaj nici la stagiu de cotizare ci numai in proportie de cca o treime ( ca vechime numai 11 luni in loc de 33 luni).
Acest fapt influenteaza negativ pensia prin faptul ca in calculul punctajului pensiei intra numai o treime din sumele primite pe aceasta perioada. Deasemeni daca lucrati in continuare intreaga perioada pana la 14 iulie 2018 si realizati stagiu de cotizare de 40 ani obtineti pensie anticipata si eliminati diminuarea pensiei in caz contrar diminuarea pensiei anticipate depinzand de stagiu de cotizare, neluarea in calcul a intregii perioade cand ati avut somaj mareste diminuarea pensiei.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: crina la data: 05/06/2009 3:04am
Gen:f
Data nasterii:14.07.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va rog frumos sa ma lamuriti ,e o neconcordanta cu anii,eu voi iesi la pensie la 60 sau 65 de ani?multumesc.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 05/06/2009 3:36am
Varsta standard de pensionare, pentru femei dupa decembrie 2014 este de 60 ani.
Varsta standard de pensionare, de la aceeasi data, de 65 ani este pentru barbati.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1