Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de IOAN PREDA la data: 05/05/2009 11:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: IOAN PREDA la data: 05/05/2009 11:00am
Gen:masculin
Data nasterii:7.03.1950
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare:1.perioada de somaj se considera sau nu in stagiul standard complet de cotizare?
2. la 34 ani lucrati efectiv daca se adauga 1 an de somaj pot iesi la pensie anticipata partiala cu 60 de ani impliniti si 34+1 vechime?
3. constituie vechime in munca perioadele lucrate in timpul liceului - in vacante - ca temporar cu repartitie de la fortele de munca?
4. dupa 34 ani lucrati efectiv in perioada de somaj persoana in cauza poate sa incheie si un contract de asigurare sociala pe a isi mari punctajul individual la pensie?

Va multumesc anticipat!
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 05/06/2009 4:30am
1. Perioada de somaj se aduna integral la stagiul de cotizare daca nu ati primit si salarii compensatorii. Daca ati primit, la trecerea in somaj si salarii compensatorii, perioada de somaj se adauga, numai partial (cca o treime), la stagiul de de cotizare.
2. La pensia anticipata partiala in cazul dv se pune conditia ca stagiul de cotizare sa fie minimum 35 ani indiferent cum se realizeaza, cu somaj sau nu.
3. Da, daca pe acea perioada ati platit cotributii de asigurari sociale si aceste stagii sunt consemnate intr-o adevedrinta, dar dupa cum interpretam noi art 5 alin (1) din legea 19/2000 aceste stagii nu sunt considerate stagiu de cotizare.
4. Conform art 5 alin (2) din legea 19/2000 pe perioada somajului puteti incheia Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii dar dupa opinia noastra este oportun sa incheiati un asemenea contract numai daca este necesar pentru completarea stagiului pana la 35 ani, deoarece la punctajul pensiei are o eficienta foarte mica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1