Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de IOAN PREDA la data: 05/05/2009 11:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: IOAN PREDA la data: 05/05/2009 11:10am
Gen:masculin
Data nasterii:7.03.1950
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare:5. pentru pensionarea anticipata partial daca persoana a lucrat 13 ani in grupa a 2 a de munca si ar avea dreptul in loc de 65 ani sa iasa la pensie pt. limita de varsta la 63 ani care este nr. de luni de anticipare si care este penalizarea respectiva?
Va multumesc anticipat!
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 05/06/2009 4:32am
5. Daca o persoana a lucrat inainte de 1 aprilie 2001 un stagiu de 13 ani in gr II are urmatoarele avantaje:
- spor de vechime de 3 ani si 3 luni care se adauga la stagiu de cotizare. Daca este vorba de aceiasi persoana din mesajul anterior atunci cu acest spor depaseste stagiul complet de cotizare de 35 ani.
- Stagiul de gr II lucrat inainte de aprilie 2001 a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 si pentru un stagiu in conditii deosebite intre 12 si 14 ani are dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni.
Poate cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare de 65 ani adica la varsta de 60 ani daca indeplineste si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare de 35 ani la data pensionarii. Pentru reducerea de varsta de 2 ani si 6 luni pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare. Adica din cei 5 ani de anticipare se calculeaza diminuare numai pentru diferenta de 2 ani si 6 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1