Subiect "ieÅŸirea la pensie" Deschis de RACHITA GHEORGHE la data: 05/06/2009 1:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ieÅŸirea la pensie
Scris de: RACHITA GHEORGHE la data: 05/06/2009 1:47am
Gen:M
Data nasterii:1950 mai 23
Stagiul de cotizare: 35ani 0 luni dupa L 19/2000
Alte date:Total stagiu cotizare realizat 46ani 1 luna 8 zile din care ın -gr I dupa L 3/1977 - 11luni 27zile
-grII dupa L 3/1977 26ani 11luni 7zile
-conditii normale 10 ani 0 luni 29zile
stagiu asimilat D.L. 118/1990 1an 3luni 16zile
Intrebare: La ce varsta poate ieşi tatal meu la pensie (anul, luna), din ce luna sa-şi depuna dosarul şi cum se realizeaza aceste calcule( aş dori unul detaliat, deoarece nu ne putem lamurı ın nici un fel, pentru ca dupa o ferificare a dosarului, acesta s-a acceptat pentru ınaintare la pensie ın dec.2008 dar dupa 3 luni jumate s-a respins şi sincer nu mai ıntelegem nimic.)
Re: ieÅŸirea la pensie
Scris de: la pensie la data: 05/06/2009 7:01am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea varstei de pensionare, in 23 mai 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul de gr I fiind mic se poate cumula cu stagiul de gr II rezultand un stagiu in aceasta grupa II de 27 ani 11 luni si 4 zile.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 27 ani in gr II de munca beneficiaza de un spor de vechime de 6 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat, realizand un stagiu total de 46 ani si 1 luna.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite. Pentru stagiul in conditii deosebite intre 26 si 28 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si iesirea la pensie la limita de varsta ( nelund in calcul reducerea de varsta pentru stagiul asimilat) la varsta de 59 ani adica in 23 mai 2009.
Daca stagiul asimilat se incadreaza in art 1 alin (1) litrerile a, b si c sau alin (2) ale D.L. 118/1990 atunci pentru 1 an de stagiu asimilat mai beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 6 luni care se cumuleaza cu reducerea pentru grupa de munca totalizand o reducere a varstei de pensionare de 6 ani si 6 luni si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica din 23 noiembrie 2008.
Daca dosarul a fost respins inseamna ca nu au fost recunoscute datele pe care le prezentati, dv dar nu putem deduce care sunt deoarece ca stagiu de cotoizare calculele noastre cu ale dv coincid.
Daca doriti comentarii comunicati-ne motivatia Casei de Pensii la respingerea dosarului.
Re: ieÅŸirea la pensie
Scris de: RACHITA GHEORGHE la data: 05/07/2009 6:16am
Gen:M
Data nasterii:23 mai 1950
Stagiul de cotizare:precızat ın anterıorul mesaj la RACHITA GHEORGHE, cu o zı ınaınte
Alte date:-
Intrebare:Ni s-a raspuns ca dosarul a fost respins pentru ca nu s-au ındeplinit conditiile de reducere standart de pensionare conform L19/2000, ın sensul ca: - ın conformitate cu articolul 48 (1) punctul 2 , varsta de pensionare redusa datorita stagiului realizat pentru conditii deosebite şi celor speciale nu poate fi mai mıca decat varstele prevazute la articolul 42.
Decı motıvatıa pare sa fıe ca pensıa se calculeaza dın 2 ın 2 anı ın grupa, şi pentru ca lipsesc cateva zıle?? dın cate am ınteles,nu s-au calculat decat 6 anı, urmand sa ıasa la pensıe la 59 de anı.
ın 13 sau 15 martıe nı s-a dat dosarul ınapoı, ıar termenul de contestare a expırat ın tımp de 45 zıle.
Ni s-a propus (de cıneva amabıl) sa depunem la Curtea de Apel contestatıe, am apelat la un avocat care şi-a trımıs ucenicul sa se ıntereseze, a ıncasat onorarıul sı a raspuns evazıv ca nu se poate...
Ce maı putem face acum ??? orıcum daca tatal meu ar fı trebuıt sa ıasa ın pensıe la 23 noıembrıe 2008, e vorba de un drept care ı se cuvıne pe drept de 6 lunı de pensıe. va rog foarte mult sa ne lumınatı cu un sfat. multumesc foarte mult, va dorım o zı buna.SPUNETI-NE CE NE MAI RAMANE DE FACUT, UNDE SA NE ADRESAM ...
Re: ieÅŸirea la pensie
Scris de: la pensie la data: 05/07/2009 2:28pm
Noi am crezut ca aveti o motivatie scrisa o respingerii dosarului nu motivatie verbala care poate fi negata ulterior.
Art 42 alin (2) din legea 19/2000 are urmatorul continut “Varstele de pensionare reduse, conform prevederilor alin. (1), nu pot fi mai mici de 50 de ani pentru femei si de 55 de ani pentru barbati.
Dupa cum observati in ambele variante varsta de pensionare nu este mai mica de 55 ani deci motivatia este gresita.
Contestatia in justitie nu se face la Curtea de Apel ci la Tribunalul Judetean sau de Sector.
Este posibil din explicatiile dv sa nu fie luat in calcul stagiul asimilat conform Decretului Lege 118/1990 si in acest caz trebuie analizate actele care ii acorda acest drept, daca nu au un viciu de forma.
Este posibil ca sa nu fie recunoscut intreg stagiu de gr II (26 ani)deoarece acest fapt se intampla frecvent si in acest caz nu vedem sanse mari sa obtineti castig de cauza,
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1