Subiect "iesire la pensie" Deschis de cristina la data: 05/06/2009 3:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie
Scris de: cristina la data: 05/06/2009 3:03am
Gen:masculin
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare:44ani
Alte date:din 1968 angajat, 3ani ucenic cu plata, 2ani si 2 luni armata
Intrebare:cand poate iesi la pensie? de ce nu se poate la atatea ani de munca sa te pensionezi in acest an.este concediat ca se fac restructurari.multumesc
Re: iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 05/06/2009 7:50am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in anul 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Poate cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani la varsta de 60 ani indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Credem ca raspunsul la intrebarea dv il cunoasteti si va intelegem supararea dar noi nu putem face nimic in fata unor legi care pentru unii semeni de ai nostrii sunt strambe rau si se potrivesc ca o manuse pentru cei care le fac.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1