Subiect "plata contributiei la CAS pentru PFA" Deschis de stoicescu sorina la data: 05/11/2009 9:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
plata contributiei la CAS pentru PFA
Scris de: stoicescu sorina la data: 05/11/2009 9:01am
Gen:F
Data nasterii:29.11.1960
Stagiul de cotizare:18 ani 6 luni
Alte date:4 ani facultate
Intrebare:Buna ziua! Multumesc mult pt raspunsul primit. As dori sa ma mai lamuriti cu urmatoarea problema:
Sunt PFA si imi platesc contributia obligatorie catre CAS "din mana" pentru salariul minim pe economie. As dori sa stiu care este procentul din salariul minim (600 ron)pe care il am de platit si deasemenea de ce nu mi se calculeaza la salariul minim de 1200 ron (pt cei cu studii superioare). Trebuie sa fac o cerere speciala? Precizez ca in momentul de fata platesc cca 100 ron lunar. Cum este corect? Multumesc anticipat!
Re: plata contributiei la CAS pentru PFA
Scris de: la pensie la data: 05/11/2009 1:19pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 29 noiembrie 2020 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Persoanele fizice pot plati CAS fie pe baza de Contract de Asigurare Sociala cu plata lunara fie pe baza de Declaratie de venit cu plata anuala. Dv probabil aveti Contract de Asigurare Sociala si platiti lunar suma minima de 133 lei. Acest CAS nu este pentru salariul minim ci reprezinta 31,3 % din o patrime din salariul mediu pe economie de 1693 lei (423 lei) care sta la baza calcularii bugetului asigurarilor sociale pe anul 2009. Aceasta suma o puteti mari cum vreti dv dar dupa parerea noastra este gresita cresterea salariului asigurat deoarece:
-Suma minima pe care o platiti acum va asigura stagiul de cotizare de 1 an pe 1 an cotizat.
-Suma platita la cresterea salariului asigurat creste proportional. La salariul asigurat de 600 roni trebuie sa platiti lunar 186 roni iar pentru salariul asigurat de 1200 roni trebuie sa platiti lunar cca 373 roni
-Aceasta investitie are o eficienta scazuta din cauza ca are influenta mica la valoarea pensiei.
- Sumele platite pe perioade lungi sunt considerabile.
Daca totusi doriti sa modificati suma va prezentati la Casa de Pensii si cereti schimbarea sumei asigurate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1