Subiect "ce pierd daca ies la pensie anticipata ?" Deschis de Dragos Maria la data: 05/11/2009 1:01pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ce pierd daca ies la pensie anticipata ?
Scris de: Dragos Maria la data: 05/11/2009 1:01pm
Gen:feminin
Data nasterii:13.04.1951
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:3 ani facultate la zi
Intrebare:Stiu ca data iesirii mele la pensie pentru limita de varsta este ianuarie 2010. As dori sa stiu cu cat s-ar diminua cuantumul pensiei lunare in cazul in care depun cerere pentru pensia anticipata, in luna septembrie a.c.si daca la inplinirea varstei de pensionare pentru limita de varsta ( ianuarie 2010) mi se va recalcula pensia la valoarea normala. Va multumesc.
Re: ce pierd daca ies la pensie anticipata ?
Scris de: la pensie la data: 05/11/2009 2:53pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 13 ianuarie 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 13 ianuarie 2010 adica dupa 13 ianuarie 2005 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 27 ani si 6 luni la data pensionarii (in total 37 ani inclusiv facultatea).
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. In cazul dv presupunand ca cereti pensie anticipata in luna septembrie pentru o anticipare de 5 luni si avand stagiul de cotizare cu peste 9 ani peste stagiul complet de cotizare este de 0,25 % deci nesemnificativ.
Noi credem ca nici nu veti primi decizia de pensionare anticipata partiala pana in ianuarie 2010 cand va trebui sa depuneti cererea de comutarea pensiei in pensie la limita de varsta. Deci cea mai mare pierdere va fi consumul nervos de asteptare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1