Subiect "calcul pensie" Deschis de delia la data: 05/11/2009 1:26pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: delia la data: 05/11/2009 1:26pm
Gen:f
Data nasterii:30.12.1953
Stagiul de cotizare:31ani fara facultate
Alte date:gr.de munca
Intrebare:Buna seara din nou!
imi place f. mult programul vostru dar e pacat ca eu nu stiu sa-l folosesc la maxim posibilitati. De aceea va mai pun niste intrebari si sunt sigura ca ma veti lamuri
- am introdus toate datele in program.Daca ies la pensie de invaliditate grad III in iulie 2009,avand in vedere ca am facultate in per 1973-1978 ,angajare in 01.09.1978
-gr de munca II in per.1982-1993
-stagiu de cotizare min. cerut de lege este depasit-eu am 31 ani fara facultate
Ce trebuie sa introduc in program ca sa-mi calculeze pensia in aceste conditii?
Dar in conditii de pensie anticipata partial?
Va multumesc f. mult si multumesc si in numele celorlalti pensionari sau viitori pensionari carora le-am recomadat site-ul dvs. si au fost f. multumiti.Chiar sunteti de un real ajutor!
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/12/2009 1:20am
Am verificat datele introduse de dv in program si am observat ca nu ati tinut cont de toate observatiile noastre comunicate la mesajul dv anterior sub numele Marcela M, le repetam:
Un an universitar incepe la 1 octombrie si se termina la 30 septembrie anul urmator.
La data de iesire la pensie la limita de varsta trebuie sa completati luna 7 anul 2013
La punctaj suplimentar grupa de munca trebuie sa completati 0,68747, deoarece se acorda punctaj suplimentar pentru sporul de vechime pentru grupa de munca nu pentru stagiu in grupa de munca.
Alegerea codului F este corecta dar respectati perioada anului universitar nu a anului calendaristic.
Pentru calculul pensiei de invaliditate sau a pensiei anticipate partiale nu trebuie sa mai calculati suplimentar ci folositi datele obtinute prin programul de calcul completat, astfel:
Pentru pensie de invaliditate nu trebuie sa completati decat salariile pana la ultima luna lucrata. (evident si o repetam daca faceti modificarile indicate de noi ca observatii)
Pentru pensia anticipata partiala trebuie sa luati punctajul mediu al pensiei calculat prin program si sa-l diminuati cu un procent care se poate calcula tot pe site-ul nostru, accesibil de pe pagina principala la “Pensia anticipata partiala” in functie de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca cereti pensie anticipata partiala tot in iulie 2009 aveti o anticipare de 49 de luni iar atunci stagiul dv de cotizare fiind de 36 ani si 10 luni (inclusa si facultatea) depaseste cu peste 7 ani stagiul complet de cotizare. In aceste conditii pensia (punctajul mediu) calculat prin program se diminuiaza cu 7,35 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1