Subiect "o lamurire" Deschis de tonyno la data: 05/11/2009 1:55pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
o lamurire
Scris de: tonyno la data: 05/11/2009 1:55pm
Gen:feminin
Data nasterii:21.08.1946
Stagiul de cotizare:nu stiu
Alte date:vechime totala in munca 34 ani si 7 luni
Intrebare: dumneavoastra spuneti ca incepand cu 1 aprilie 1992 nu se mai trece in program sporul de vechime dar in cartea de munca salariul tarifar este trecut fara spor de munca deoarece intreprinderea la care am lucrat imi elibereaza o adeverinta cu sporul de vechime incepand cu 1 mai 1992 pana la 1 martie 2000 unde am iesit la pensie. Nu stiu ce sa fac?! il mai trec sporul de vechime in program? Da sau Nu?? Aceste program este cel care se calculeaza pensia?? daca da imi sunteti de foarte mare ajutor. Va multumesc pentru ajutorul acordat!
Re: o lamurire
Scris de: la pensie la data: 05/12/2009 1:54am
Ne cereti un lucru foarte greu, sa va spunem cum a procedat functionarul de la Casa de Pensii care are instructiuni ca sa nu introduca in calcul dupa 1 aprile 1992 sporul de vechime deoarece dupa aceasta data functionarul de la carnetele de munca de la intreprindere trebuia, conform legislatiei, sa va includa sporul de vechime in salariul trecut in carnetul de munca.
Noi va propunem sa mai analizati inca odata daca sporul nu a fost inclus in salariu, sa-l introduceti separat si sa analizati cum a procedat si cel care a introdus date in programul Casei de Pensii. Analiza o puteti face pe buletinul de calcul care trebuia sa-l primiti anexat la decizia de recalculare pensie din anul 2005.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1