Subiect "pensie anticipata" Deschis de emil la data: 05/12/2009 6:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: emil la data: 05/12/2009 6:01am
Gen:pensie
Data nasterii:1959
Stagiul de cotizare:gr 1-23 gr2-5
Alte date:
Intrebare:am lucrat in grupa intai 23 ani si in grupa a doua 5 ani va rog frumos ajutati-ma pot sa ies la pensie anticipat la 50 ani ?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/12/2009 10:46am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in anul 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in grupele de munca au a fost echivalate astfel:
Stagiile de gr I fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 iar stagiile de gr II cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Pentru stagiile de gr I si II (daca au fost lucrate inainte de aprilie 2001) beneficiati de sporuri de vechime astfel: Pentru fiecare an in gr I beneficiati de un spor de vechime de 6 luni iar pentru fiecare an in gr II beneficiati de un spor de vechime de 3 luni care se cumuleaza cu stagiul de cotizare.
Deoarece dv nu puteati sa lucrati ambele stagii inainte de 1 aprilie 2001 pentru a va face calculele dorite va rugam sa reveniti si sa ne comunicati urmatoarele:
-Stagiile in gr I si II lucrate inainte de 1 aprilie 2001
-Stagiile in grupele conditii deosebite si conditii speciale lucrate dupa aprilie 2001
-Cu ce grupa de munca a fost echivalat stagiul de gr I lucrat inainte de aprilie 2001 (conditii speciale sau conditii deosebite)
Aceste informatii le puteti afla de la societatea in care ati lucrat aceste stagii.
Re: pensie anticipata
Scris de: emil la data: 05/12/2009 11:17am
Gen:
Data nasterii:1-10-1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:din 1978 pana in 1983 gr 2 din 1983 in iulie gr 1 pana in pana in 2006 luna mai docher in portul constanta si tot ma-m interesat da nimic concret va rog frumos pot iesi la pensie la 50 ani anticipat in luna octombrie. va multumesc pentru timpul acordat.
Re: pensie anticipata
Scris de: emil la data: 05/12/2009 11:22am
Gen:adaugare
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:vreau sa mentionez ca la societatea portuara care am lucrat tot pe grupa 1 sa mers si dupa anul 2001.
Re: pensie anticipata
Scris de: emil la data: 05/12/2009 1:18pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:grupa 1 50% sase luni la an .multumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/13/2009 1:54am
Ne pare rau dar asa cum prezentati dv datele nu ati lamurit situatia decat pe jumatate in schimb ati mai introdus o noua incertitudine privind procentul de lucru in gr I. Acesta este numai de 50% ? In acest caz aveti probleme cu stagiul total de cotizare care trebuie sa fie minim 35 ani pentru a putea sa beneficiati de reducerea varstei de pensionare iar dv cu stagiile lucrate si sporurile de vechime pentru stagiile in grupele I si II, inainte de aprilie 2001, abia totalizati 33 ani si 3 luni.
Va rugam sa va sistematizati datele pentruca pentru date confuze nu va putem da raspunsuri precise.
Datele necesare trebuie prezentate conform legislatiei deoarece atat noi cat si Casa de Pensii nu pot admite afirmatii precum aceea ca dupa aprilie 2001 ati lucrat tot pe grupa I. Aceasta nu pentruca nu vrem sa va ajutam ci pentruca nu va putem incadra datele in articolele noii legislatii.
Reformulam modul de prezentare date si va rugam sa ne precizati:
Stagiul total de cotizare in ani si luni (perioada lucrata)
Procentul de lucru in grupele I si II inainte de aprilie 2001 ( 50 % , 100 %)
In ce grupa de munca ati lucrat dupa aprilie 2001 conditii deosebite sau conditii speciale
Restul datelor vor fi folosite cele transmise anterior sperand ca nu aveti modificari de facut
Ca o pecizare generala va putem spune ca reducerea maxima de varsta pentru stagiile in gr I si II de munca (conditii speciale si conditii deosebite) nu poate depasi 12 ani adica varsta de pensionare in aceste conditii nu poate fi mai mica de 53 ani.
Re: pensie anticipata
Scris de: emil la data: 05/13/2009 6:37am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:din luna 2-1978 pana in 83 luna 7 grupa 2 100%, dinluna 7- 1983 pana in 2001 grupa 1 100 %conditii grele de munca , din 2001 pana in 2006 luna mai conditii deosebite de munca 100% ceva asemanator cu grupa 1 la sc chimpex s a constanta DOCHER MANIPULANT,dar se calculeaza tot gr 1 pentru ca am avut colegi care sau pensionat. pe mine ma intereseaza daca pot sa ies la pensie anticipat la varsta de 50 ani .va multumesc pentru timpul acordat.
Re: pensie anticipata
Scris de: emil la data: 05/13/2009 7:42am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am gresit ieri cu 50% sase lun la an .deci eu am lucrat la chmpex 23 ani.gr 1 . datele de mai nainte leam citit din cartea de munca. am inteles ca la aceasta societate dupa 2001 se puncteaza tot gr 1 sau ceva asemanator .au fost comiisii . etc.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/13/2009 10:07am
Ne pare rau dar va dam un ultim raspuns, cat mai corect posibil conform datelor furnizate de dv:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in anul 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in grupele de munca au a fost echivalate astfel:
Stagiile de gr I fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 iar stagiile de gr II cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Pentru stagiile de gr I si II ( lucrate inainte de aprilie 2001) beneficiati de sporuri de vechime astfel: Pentru stagiul de 17 ani completi in gr I beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 6 luni iar pentru stagiul de 5 ani completi in gr II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se cumuleaza cu stagiul de cotizare.
In functie de modul de echivalare al locului de munca de gr I exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale prin legea 226/2006, pentru un stagiu in conditii speciale de 17 ani si 6 luni aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 7 ani.
Stagiul de gr II lucrat inainte de aprilie 2001 a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 si cumulate cu stagiul de 5 ani lucrat in conditii deosebite dupa aprilie 2001 realizati un stagiu total in aceasta grupa de 10 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani.
Cumuland reducerile rezulta o reducere totala a varstei de pensionare cu 9 ani si puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 56 ani.
Varianta 2
Daca stagiile de gr I si II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite si cumulate cu stagiu in aceleasi conditii lucrat dupa aprilie 2001 realizati un stagiu total in conditii deosebite de 28 ani pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni si pensionarea la limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I trebuie sa va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1