Subiect "pensie de invaliditate gr.3" Deschis de Mosneag Victor la data: 05/12/2009 6:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate gr.3
Scris de: Mosneag Victor la data: 05/12/2009 6:47am
Gen:
Data nasterii:07.11.1953-barbat-stagiul militar 1an si 4 luni-somajplus venit de completare 24 luni cf.ord nr.116/2006incepand din aprilie 2007
Stagiul de cotizare:36ani si 7luni
Alte date:pensie de invaliditate gr.3
Intrebare:Am introdus datele necesare calculului pensiei in programul dvs.si va rog sa-mi spuneti daca pensia estimata este valabila pentru pensie de invaliditate.Va multumesc.
Re: pensie de invaliditate gr.3
Scris de: la pensie la data: 05/13/2009 2:53am
Am verificat datele introduse de dv in programul de “Calcul pensie” si avem urmatoarele observatii:
1. In pagina de intrare in caseta cu punctajul pentru stagiu militar nu mai trebuia sa introduceti inca odata punctajul scos tot din program deoarece programul il va calcula de doua ori. Deci stergeti punctajul din aceasta caseta si ramane punctajul calculat de program in urma alegerii codului S pe perioada stagiului militar.
2. Nu ati introdus sporul de vechime asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”. Acest spor pentru dv l-am determinat noi iar dv trebuie sa-l introduceti in coloana “Sporuri” “%”. Acesta este:
In perioada decembrie 1978 – august 1983 3 %
In perioada septembrie 1983 – noiembrie 1983 6 %
In perioada decembrie 1983 – martie 1992 9 %
3. In perioada aprilie 2007 – aprilie 2009 trebuie sa introduceti in program numai cca o treime din salariul compensatoriu primit daca pe aceasta perioada a fost platit numai CAS pentru angajat la aceasta suma. Nu stim daca ati tinut cont de aceasta
4. Pensia astfel calculata este de fapt si pensia de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1