Subiect "p.a.partial" Deschis de T.Craciunescu la data: 05/12/2009 9:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
p.a.partial
Scris de: T.Craciunescu la data: 05/12/2009 9:51am
Gen:M
Data nasterii:23.04.1950
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date: 12 ani gr.II ;Studii Super.
Intrebare: In 2010 (mai;iunie)doresc sa ies la P.A.Partial.
As avea exact 35 ani vechime,o reducere de 2.5 ani(gr.2)si o penalizare de 15%(sper ca am socotit bine)
Ce ma sfatuiti;sa ies sau sa mai astept(max.1 an)? Multumesc!
Re: p.a.partial
Scris de: la pensie la data: 05/12/2009 12:16pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 23 aprilie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 12 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 3 ani care se adauga, impreuna cu stagiile asimilate pentru stagiul militar si pentru studii universitare, la stagiul de cotizare realizand un stagiu care depaseste stagiul complet de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite. Pentru stagiul in conditii deosebite de 12 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si beneficiati de pensie la limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in 23 octombrie 2012 indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 23 aprilie 2015 adica dupa 23 aprilie 2010 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru perioada de 2 ani si 6 luni de reducere a varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei.
Presupunem ca diminuarea pensiei va fi mai mica de 15 % deoarece presupunem ca in stagiul de cotizare de 35 ani apreciat de dv ca il veti realiza in mai 2010 nu ati luat in calcul sporul de vechime de 3 ani pentru stagiul in grupa II (separat de reducerea de varsta de 2 ani si 6 luni) si de stagiul asimilat pentru cursuri universitare.
Nu putem sa va dam sfaturi privind oportunitatea iesirii la pensie anticipata partiala deoarece nu cunoastem motivele pentru recurgerea la o asemenea varianta. Daca acestea nu sunt presante este preferabil sa lucrati o perioada cat mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1