Subiect "Om fara trai decent" Deschis de Marinescu Mirela la data: 05/13/2009 4:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Om fara trai decent
Scris de: Marinescu Mirela la data: 05/13/2009 4:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! Am un cumnat care a fost diagnosticat cu schizofrenie inaintea implinirii de 23 ani. A facut 6 ani de facultate pe care nu i-a terminat. Are impreuna cu stagiul militar 5 ani si 2 luni in cartea de munca. Mai are cotizati la pensia agricola 1 an si cinci luni. In prezent incadrad in gradul accentuat cod F20, pentru care primeste 215 lei lunar. In afara de acest venit nu are nimic, si nici nu este in stare sa munceasca, avind 50 ani in julie si cum v-am mai spus la acesti ani ai sai 5 ani munciti. V-as ruga sa-mi spuneti de ce fel de pensie (venit) ar mai putea beneficia in conditiile sus mentionate. Va multumesc.
Re: Om fara trai decent
Scris de: la pensie la data: 05/13/2009 11:23am
Am mai primit acest mesaj pe numele Marinescu George si ne pare rau ca nu am putut sa-i fim de ajutor. Dar noi putem sa interpretam legile nu sa le modificam.
Nu stim cine a facut incadrarea in handicap accentuat si cand dar putem sa facem precizarea ca daca pana in prezent nu s-a prezentat la comisia de expertiza a capacitatii de munca nu mai poate beneficia de pensie de invaliditate deoarece acum se cere sa aiba stagiul minim de cotizare de 11 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1