Subiect "Calcularea pensiei de invaliditate" Deschis de Mirela la data: 05/13/2009 6:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcularea pensiei de invaliditate
Scris de: Mirela la data: 05/13/2009 6:29am
Gen:Feminin
Data nasterii:10 decembrie 1955
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:Facultate 4 ani, 10 ani grupa 2 de munca
Intrebare:
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti cum se calculeaza, in cazul meu, punctajul mediu anual pentru pensia de invaliditate.
Concret, punctajul cumulat in perioada de cotizare ( facultate, activitate, grupa 2 de munca) se imparte la 30 sau la 22 (stagiul de cotizare necesar pentru obtinerea pensiei de invaliditate).
Multumesc,
Mirela
Re: Calcularea pensiei de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 05/13/2009 2:44pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 10 decembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 10 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga, impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare, la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de 37 ani si 6 luni
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite. Pentru stagiul in conditii deosebite de 10 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si beneficiati de pensie la limita de varsta la varsta de 58 adica in 10 decembrie 2013 indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 30 ani.
Calculul pensiei se face astfel :
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului lunar avut la salariul mediu pe economie.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada a adunat punctajul total). In cazul dv stagiul complet de cotizare este 30 ani.
Se calculeaza valoarea pensiei prin inmultirea punctajului mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie.
In cazul celor care au stagiul de cotizare egal sau mai mare decat stagiul complet de cotizare, asa cum este cazul dv, pensia la limita de varsta si pensia de invaliditate se calculeaza la fel.
Pe perioada facultatii in locul salariului este luat in calcul salariul minim pe economie daca facultatea a fost urmata inainte de 1 aprilie 2001.
Pentru sporul de vechime de 2 ani si 6 luni pentru stagiul in grupa II de munca se acorda conform OU 100/2008 un punctaj anual suplimentar de 0,625 puncte
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1