Subiect "trecere de la pensir de inv. la pensie lim.varsta" Deschis de vasile mihali la data: 05/13/2009 9:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere de la pensir de inv. la pensie lim.varsta
Scris de: vasile mihali la data: 05/13/2009 9:00am
Gen:m
Data nasterii:18.06.1964
Stagiul de cotizare:20ani 07luni cond.deosebite
Alte date:
Intrebare:sunt in pensie de boala in data de 03.06.2009 trebuie sa ma prezint la comisie insa in data de 18.06.2009 implinesc varsta de pensionare 45 de ani cand pot sa depun cerere pt.pensie normala?
Re: trecere de la pensir de inv. la pensie lim.varsta
Scris de: la pensie la data: 05/14/2009 4:10pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 18 iunie 2029 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu cunoastem motivul pentru care puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare la 45 ani. In legea pensiilor 19/2000 art 43 alin (1) se prevede o astfel de posibilitate pentru cei care au lucrat peste 20 ani in domeniu minier in subteran dar aceste locuri de munca sunt incadrate in grupa conditii speciale nu conditii deosebite cum spuneti dv.
Daca totusi ati comis o eroare si aveti acest drept legea prevede ca cererea de optare pentru pensia la limita de varsta se face dupa data in care aveti acest drept. Atentie insa ca este posibil ca pensia la limita de varsta sa fie mai mica decat cea de invaliditate. Este necesar sa rugati pe cineva care cunoaste prevederile legale sa va analizeze decizia de iesire la pensie de invaliditate si sa determine daca pensia la limita de varsta va fi mai mare sau mai mica decat cea de invaliditate pentru a putea opta pentru pensia mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1