Subiect "pensie anticipata" Deschis de Lazar Mircea la data: 05/14/2009 2:59pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Lazar Mircea la data: 05/14/2009 2:59pm
Gen:M
Data nasterii:22.08.1952
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date: Revin cu date privind hotararea judecatoreasca conform careia am primit 2 ani si 6 luni.In aceasta perioada am avut functia de lacatus,prin urmare conditiile de munca erau nocive,grele si periculoase.
Prin actiunea civila inregistrata la aceasta instanta sub nr.21017/11.09.2002 contestatorul Lazar Victor Mircea a chemat in judecata pe intimata SC ELECTROTIMIS SA Timisoara,solicitand instantei ca prin sentinta ce se va pronunta sa dispuna obligarea acesteia la incadrarea contestatorului in grupa a II-a de munca de la data angajarii,adica 18.09.1979-10.08.1988,04.01.1989 pana la data de 01.01,1990 si sa opereze rectificarile necesare in Carnetul de Munca.
In dovedirea actiunii depune Carnetul de Munca ,in copie xerox,referatul nr.2111/30.06.1992 al laboratorului de Medicina a Muncii.Intimata, prin concluziile scrise depuse la termenul de judecata din 12.06.2002, recunoaste ca perioada de activitate desfasurata de contestator este incadrabila in grupa a II-a de munca.
Activitatea desfasurata se incadreaza in locurile de munca si categoriile profesionale cuprinse in anexa 2 din Ordinul 50/1990 .Incadrarea in aceasta grupa se face in toate cazurile in care,cu toate masurile luate de unitate pentru normalizarea conditiilor de munca, nivelul noxelor existente prevazute in aceasta grupa depaseste nivelul maxim admis prevazut de Normele de protectie a muncii. Pe de alta parte, punctul 6 din Ordinul 50/1990 prevede ca, perioada de timp in care o persoana are sarcina sa lucreze integral(100%) sau o parte din programul sau de munca in astfel de conditii se stabileste prin dispozitia conducerii unitatii.
Fata de aceasta stare de fapt,vazand si pozitia conducerii intimatei formulata in scris,interpretata in sensul disp.art.225 cod procedura civila, se va admite actiunea ca fiind intemeiata,unitatea urmand a fi obligata la incadrarea contestatorului in grupa a II-a de munca , de la data angajarii, pana la data 01.01.1990 si sa efectueze rectificarile ce se impun in Carnetul de Munca al contestatorului.
In numele legii hotaraste:
Obliga intimata sa inscrie in Carnetul de Munca al contestatorului grua a II-a de munca pentru perioada 18.09.1979-10.08.1988,04.01.1980-01.01.1990.
În perioada 18.09.1979 -10.08.1988; 04.01.1989-01.01.1990, a lucrat în grupa superioara de munca conform sentintei civile nr.16411/ 25.09.2002 ,eliberata de judecatoria Timisoara.
Timpul efectiv lucrarii grupa a II-a de munca a fost de 100%.
Incepand cu perioada de munca 21 noiembrie 1994 la locul de munca actual in perioada 27 august 2000- 20 .08. 2001 am lucrat cu jumatate de norma. Din 20. 08. 2001 am intrat iar pe norma intreaga pana in 14. 08. 2003. Din 14.08.2003 iar am lucrat cu jumatate de norma pana in 01.10. 2004, de la aceasta data incepand pana in prezent am activitate cu norma intreaga.
Având în vedere prevederile contractului de munca pe durata determinata nr. 84/ 08.02.2001 pentru perioada noiembrie 2000- mai 2001 dispune : Incepand cu data de 01.05.2001 inceteaza contractul de munca pe perioada determinata a d-lui Lazăr Victor Mircea.
In ceea ce priveste pensionarea anticipata, in prezent se pot pensiona barbatii care au varsta mai mare de 58 ani si doua luni si un stagiu de cotizare de peste 31 ani si patru luni.
Intrebare: La locul de munca actual, acesta implicand lucrul cu lemnul iar eu fiind operat de varice la ambele picioare si avand recomandari medicale de a nu mai face eforturi foarte mari, vin respectuos a va intreba daca as putea plati un an de zile CAS pana la implinirea varstei de 58 si 2 luni, pentru ca in prezent ma simt foarte rau?
Va multumesc anticipat!
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/16/2009 3:04am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 22 august 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Acum ne-ati furnizat foarte multe date dar si acestea contin multe erori si lipsuri.
Dar totusi putem sa concluzionam ca prin hotararea judecatoreasca vi se recunoaste ca ati lucrat in gr II de munca doua stagii care insumeaza 9 ani 10 luni si 19 zile pentru care primiti un spor de vechime de 2 ani si 3 luni si reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si posibilitatea sa iesiti la pensie la limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 22 februarie 2016
Pentru perioada de 2 ani si 2 luni lucrata cu jumatate de norma se socoteste un stagiu de cotizare de 1 an si 1 luna. La un calcul aproximativ rezulta ca aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani depasit.
Puteti cere pensie anticipata partiala la varsta de 60 ani cu o anticipare de 5 ani adica din 22 august 2012 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru reducerea varstei de pensionare de 1 an si 6 luni pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
In ceiace priveste calculul facut de dv acesta este gresit deoarece dv aveti varsta standard de iesire la pensie diferita de a celor care ies acum la pensie. Varsta standard de iesire la pensie depinde de data nasterii iar dv asa cum am spus mai sus aveti varsta standard de iesire la pensie de 65 ani si din ea se scad cei 5 ani de anticipare.
Daca nu mai lucrati cu contract de munca puteti incheia un Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii si pentru plata lunara a unui CAS minim (in anul 2009 suma minima este de 133 lei) vi se considera stagiu de cotizare si va ajuta prin faptul ca diminuarea pensiei anticipate partiale va fi mai mica dar cred ca ar trebui sa va calculati cat platiti si cat castigati.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1