Subiect "Om fara trai decent (revenire 2)" Deschis de Marinescu Mirela la data: 05/15/2009 2:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Om fara trai decent (revenire 2)
Scris de: Marinescu Mirela la data: 05/15/2009 2:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! Stiind situatia cumnatului meu, v-as mai deranja cu o intrebare. El a incheiat contract de Asigurari Sociale la Casa de Pensii in anul 1997 conform legii 80/1992. Conform acestui contract el a contribuit 1 an si 5 luni, el nu a mai platit asigurare din anul 1998 luna decembrie. Eu consider ca acest contract nefiind sistat, Carnetul de Asigurare fiind si in prezent la Casa de Pensii, el ar putea plati retroactiv cu penalizarile aferente contributia la zi si prin acesta el ar avea anii necesari cotizati pentru a beneficia de pensie de invaliditete respectiv cei 11 ani, de care m-ati informat. V-as ruga sa-mi spuneti care este parerea dumneavoastra in legatura cu aceste lucruri. Cu deosebit respect si mii de multumiri.
Re: Om fara trai decent (revenire 2)
Scris de: la pensie la data: 05/16/2009 4:22am
Parerea noastra este ca sa intrebati acest lucru la Casa de Pensii avand in vedere urmatoarele:
Legea 80/1992 nu mai este in vigoare, ea fiind abrogata de legea pensiilor 19/2000 si presupunem ca prin aceasta abrogare au fost anulate si toate contractele incheiate conform acesteia.
Dar si in cazul cand ar fi fost in vigoare, art 6 al acestei legi limita plata contributiei restante la 2 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1