Subiect "Varsta standard" Deschis de Petre la data: 05/17/2009 5:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Varsta standard
Scris de: Petre la data: 05/17/2009 5:28am
Gen:M
Data nasterii:04.02.1949
Stagiul de cotizare:36 ani, 7 luni, 25 zile
Alte date:lucrat in gr. II-a de munca 9 ani, 2 luni, 8 zile
Intrebare:referire doar la pensie anticipata partiala
1. Varsta standard de pensionare luata in considerare la calculul diminuarii cuantumului pensiei este in cazul meu 64 ani si 8 luni sau 63 ani si 2 luni (deci se tine cont de reducerea varstei corespunzator perioadei lucrate in gr. II-a de munca)?
2. Punctajul total se majoreaza cu punctajul aferent perioadei lucrate in gr. II-a de munca?
Va multumesc.
P.S. site-ul este foarte util si programul de calcul a pensiei bun si usor de utilizat.
Re: Varsta standard
Scris de: la pensie la data: 05/17/2009 7:39am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 04 octombrie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 9 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de 38 ani si 10 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite. Pentru stagiul in conditii deosebite intre 8 si 10 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si beneficiati de pensie la limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 04 aprilie 2012 indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 04 octombrie 2013 adica dupa 04 octombrie 2008 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 34 ani si 4 luni la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pentru perioada de 1 an si 6 luni de reducere a varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare, ceeace echivaleaza cu calculul perioadei de anticipare fata de varsta de pensionare de 63 ani si 2 luni.
Conform OU 100/2008 vi se acorda un punctaj anual suplimentar dar acest punctaj este mic deoarece se acorda 0,25 puncte pentru 1 an de spor (nu de stagiu) iar dv avand 1,5 ani de spor pentru stagiu de gr II beneficiati de 0,375 puncte anuale suplimentare.
Multumim pentru aprecieri
Re: punctaj suplimentar
Scris de: Petre la data: 05/17/2009 12:27pm
Petre :
Gen:M
Data nasterii:04.02.1949
Stagiul de cotizare:36 ani, 7 luni, 25 zile
Alte date:lucrat in gr. II-a de munca 9 ani, 2 luni, 8 zile
Intrebare:referire doar la pensie anticipata partiala
1. Varsta standard de pensionare luata in considerare la calculul diminuarii cuantumului pensiei este in cazul meu 64 ani si 8 luni sau 63 ani si 2 luni (deci se tine cont de reducerea varstei corespunzator perioadei lucrate in gr. II-a de munca)?
2. Punctajul total se majoreaza cu punctajul aferent perioadei lucrate in gr. II-a de munca?
Va multumesc.
P.S. site-ul este foarte util si programul de calcul a pensiei bun si usor de utilizat.

Conform programului de calcul prezentat de Dvs., pentru un stagiu in gr. II de munca de 9 ani si 2 luni rezulta 2.29166 puncte si nu 0.375 puncte???
Re: Varsta standard
Scris de: la pensie la data: 05/18/2009 1:37am
Aveti dreptate. Stim ca programul nostru privitor la calculul punctajului suplimentar pentru grupele I si II de munca are o mica greseala de redactare pe care nu am corectat-o inca. Acest punctaj suplimentar se acorda conform OU 100/2008 pentru sporul de vechime pentru stagiul in gr de munca nu pentru stagiu in grupa de munca.
Aceasta ambiguitate in ordonanta a fost voita pentru a se crede ca influenta este mai mare, pe masura asteptarilor.
Din pacate, din graba si in raspunsul dat de noi la mesajul dv am gresit calculul. Corect este pentru un spor de 2 ani si 3 luni (2,25 ani) se acorda punctajul :
2,25 x 0,25 = 0,5625 puncte anuale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1