Subiect "pensionare" Deschis de hutu cornel la data: 05/17/2009 5:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: hutu cornel la data: 05/17/2009 5:54am
Gen:masculin
Data nasterii:4 februarie1956
Stagiul de cotizare:23ani,din care 19 ani in grupa 2
Alte date:sunt pensionat de boala de 16 ani cu gradu 3 si nu am lucrat 4 ore nicaeri
Intrebare:va rog sa mi spuneti cand pot esi la pensie si daca mai pot cotiza diferenta ?
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/17/2009 8:36am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 04 februarie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 19 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite. Pentru stagiul in conditii deosebite intre 18 si 20 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si beneficiati de pensie la limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 04 februarie 2017 indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Nu trebuie sa mai cotizati pentru diferenta de stagiu de cotizre deoarece pentru pensia la limita de varsta se considera si perioada de pensie de invaliditate ca stagiu asimilat si se adauga la stagiu de cotizare.
Ceeace trebuie sa faceti dv este ca inainte iesirea la pensie la limita de varsta (04 februarie 2017) sa va calculati valoarea pensiei la limita de varsta, conform prevederilor legale in vigoare atunci, pentru a vedea daca aceasta pensie este mai mare decat pensia de invaliditate, dv avand dreptul sa optati pentru pensia mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1