Subiect "Pensie boala" Deschis de Vulea Felicia la data: 05/17/2009 5:49pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie boala
Scris de: Vulea Felicia la data: 05/17/2009 5:49pm
Gen:
f
Data nasterii:19
.12.1956
Stagiul de cotizare:34 ani 3 luni 12 zile
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Am si eu o intrebare pentru dumneavoastra. Din anul 2005 am intrat in pensie de boala dar am identificat o gresala in decizie la: 'puncte realizate (cu s.v. in perioada 03.1970-03.1992)' am intrebat la casa de pensie si mi sa spus ca trebuie sa duc o adeverinta de la locul de munca in care sa fie trecute sporurile si vechimea din perioada 03.1992-08.2003 pentru ca au spus ca nu sunt trecute in cartea de munca. Am dus adeverinta si am primit noua decizie dar in afara faptului ca mi sa trecut grupa pe decizie nu sa modificat nimic a ramas la fel 'puncte realizate (cu s.v. in perioada 03.1970-03.1992)'. Precizez ca, cartea de munca a fost creata in 03.1973 si pensia mea este pensie boala obisnuita/a.af.m. As dori sa va intreb de ce nu imi este calculat punctajul pe cei 11 ani din 03.1992-08.2003 data la care am renunta la locul de munca? Multumesc.
Re: Pensie boala
Scris de: la pensie la data: 05/18/2009 12:57pm
Interpretarea dv a celor scrise la punctual G din decizia de pensie de invaliditate este gresita.
s.v. (spor de vechime) de la acest punct din toate deciziile de pensionatre are urmatoarea semnificatie:
Sporul de vechime inainte de martie 1992 nu a fost evidentiat in carnetul de munca sau a fost evidentiat separat fata de salariu, iar programul de calcul al Casei de Pensii calculeaza automat acest spor. Dupa aceasta data acest spor de vechime trebuia inclus in salariul inscris in carnetul de munca si daca a fost respectata aceasta prevedere, a fost luat in calcul si inainte de a prezenta adeverinta.
Faptul ca in a doua decizie apare aceiasi expresie “cu s.v. in perioada 03.1970-03.1992” nu inseamna ca nu vi s-a luat in calcul perioada dupa aprilie 1992 ci faptul ca in perioada anterioara lui aprilie 1992 sporul de vechime este determinat automat de program, care a fost facut si la prima decizie si a doua si se face pentru toti pensionarii si pe decizia de pensionare a tuturor apare aceasta expresie. Faptul ca a fost luat in calcul stagiul dupa aprilie 1992 poate fi verificat pe datele inscrise la punctual F.
Faptul ca la punctual G aveti acelas punctaj realizat inseamna ca adeverinta dv nu a adus date suplimentare care sa modifice baza de date intrate in calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1