Subiect "lamurire" Deschis de Giurescu Eugenia tatiana la data: 05/21/2009 1:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamurire
Scris de: Giurescu Eugenia tatiana la data: 05/21/2009 1:56am
Gen:
Data nasterii:7 aug.1954
Stagiul de cotizare:11,7 ani
Alte date:1997 -2008 activitate independenta.
Intrebare:ce pot face, sa reglementez situatia
Re: lamurire
Scris de: la pensie la data: 05/21/2009 11:40am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 07 iunie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Situatia dv este neclara deoarece nu precizati ce fel de activitate ati desfasurat si daca ati platit cotributie pentru asigurari sociale (CAS) pe perioada dupa 1 aprilie 2001
Reglementarea situatiei dv consta in realizarea stagiului minim de cotizare la data pensionarii si exista urmatoarele posibilitati:
1. Inainte de 1 aprilie 2001 nu puteti sa beneficiati de alta vechime deoarece in sistemul public de pensii conform legii 3/1977 nu beneficiaza de stagiu de cotizare decat cei care au lucrat cu contract de munca la societatile de stat. Numai daca ati lucrat in agricultura si ati fost asigurata conform legii 80/1992 puteti beneficia de stagiu de cotizare pe acesta perioada.
2. Dupa 1 aprilie 2001, pe perioada in care nu ati lucrat cu contract de munca, ati putea beneficia de stagiu de cotizare daca pe aceasta perioada ati depus Declaratie de Asigurare si ati platit un CAS lunar pentru suma declarata ca venit sau ati incheiat cu Casa de Pensii un Contract de Asigurarea Sociala si deasemenea ati platit un CAS lunar.
3. Daca nu va incadrati in una din situatiile de la punctual 2 atunci ramane posibilitatea ca in perioada ramasa pana la varsta standard de pensionare sa va asigurati fie prin Declaratie de Asigurare fie prin Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1