Subiect "program redus 2 ore" Deschis de delia la data: 05/21/2009 4:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
program redus 2 ore
Scris de: delia la data: 05/21/2009 4:24am
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: buna ziua din nou
Am incercat sa ma lamuresc cu privire la aceasta intrebare la casa de pensii,la csa de sanatate, dar nu m-a lamurit nimeni.Poate puteti voi sa -mi raspundeti caci pana acum ati dat dovada de mai bun profesionalism si interes fata de noi decat cei abilitati.Deci iata intrearea>
-doctorul curant mi-a recomandat program redus de 6 ore cod certificat medical 10,dar nici dansul nu stie procedura de acordare,daca trebuie mers la comisie si daca aceste zile maxim 90 lucratoare ce pot fi acordate se aduna cu cele de medical din ultimele 12 luni in totalitate sau proportional-sunt 2 ore pe zi platite pe cm- sau nu se aduna de loc.Caci in functie de acest lucru imi poate da 90 zile sau mai putin.Eu am cautat in legislatie dar ref. la acest lucru nu am gasit nimic.Poate ma ajutati voi ca intotdeauna dar sa-mi spuneti si baza legala.Va multumesc f. mult pt tot ceea ce faceti pt mine si altii.
Si LA MULTI ANI! pt cei din echipa daca sunt Elene sau Constantini!
Re: program redus 2 ore
Scris de: la pensie la data: 05/25/2009 2:18am
Ne cerem iertare pentru intarzierea raspunsului.
Ne facand parte din sistem nu avem instructiuni suplimentare de aplicare ale prevederilor legale in acest caz.
Noi ca si dv am studiat legislatia in domeniu referitoare la perioada si indemnizatia pentru recuperarea capacitatii de munca la care avem acces si anume:
Legea 19/2000 capitolul V sectiunile 1 si 2 art 100 – 117
Ordinul 340/2001 emis de Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale cu Normele de aplicare ale legii 19/2000 Cap D II si III punctele 14 – 20.
Si am ajuns la urmatoarea concluzie.
Atat in Legea 19/2000 (art 98 alin 1) cat si in ordinul 340/2001 (cap D I cu 1) concediul pentru incapacitate de munca si prestatiile pentru recuperarea capacitatii de munca sunt prevazute separat si in nicio prevedere nu se interconditineaza cele doua drepturi.
Din aceste prevederi rezulta clar ca medicul curant are dreptul sa va dea concediu medical pana la 90 zile pe an fara avizul medicului expert de la Casa de Pensii iar cu avizul acestuia pana la 180 zile dintr-un an calendaristic (Art 103 din legea 19/2000).
Perioada de reducere a programului de lucru face parte din programul de recuperare al capacitatii de munca fara legatura cu concediu pentru incapacitate de munca ( deoarece aveti 75 % capacitate de munca) si se da cu avizul medicului expert de la Casa de Pensii.
In privinta duratei acestui concediu medical cu reducerea programului de lucru opinia noastra este ca trebuie socotite zile lucratoare fara diminuarea numarului de zile deoarece din legislatie rezulta ca se primeste indemnizatie pentru cele 2 ore nelucrate zilnic timp de 90 zile (art 112 alin 1 din legea 19/2000).
Multumim pentru urari
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1