Subiect "Program calcul" Deschis de Nicolae Anghel la data: 05/22/2009 2:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Program calcul
Scris de: Nicolae Anghel la data: 05/22/2009 2:19am
Gen:
Data nasterii:06.01.1946
Stagiul de cotizare:37 ani si 4 luni
Alte date:Sunt pensionar pensie anticipata partial si urmare calculului realizat cu programul dvs. punctajul rezultat nu corespunde cu cel facut de Casa de pensii, in sensul ca punctajul anual si general este mai mare decat cel stabilit de casa de pensii desi am avut in vedere acelesi sume folosite de aceasta, copiate din listele intocmite de aceasta privind "datele privitoare la activitatea in munca".Rezultatul punctajului meu s-a potrivit cu cel al casei de pensii doar pentru un an in care am avut doua luni lucrate.
Intrebare:Daca programul dvs.este asemanator celui folosit de casa de pensii privind calculul punctajului si al pensiei?
Programul ia in cacul si punctajul pentru pensia suplimentara?

Va multumesc.
N.Anghel
Re: Program calcul
Scris de: la pensie la data: 05/22/2009 9:20am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 06 septembrie 2009 la varsta standard de pensionare de 63 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 06 septembrie 2009 adica din 06 septembrie 2004 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 32 ani si 4 luni la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Programul nostru de “Calcul pensie” calculeaza pensia la limita de varsta dupa care trebuie sa-i aplicati diminuarea asa cum apare si in decizia de pensionare anticipata partiala primita de la Casa de Pensii.
Am verificat si noi datele introduse de dv in program dar neavand toate elementele necesare unei analize precise semnalam numai urmatoarele erori.
In pagina de intrare ati facut doua erori :
- In caseta data de iesire la pensie la limita de varsta corect trebuia completat luna “09” anul “2009”
- Punctaj asigurari sociale trebuia completat “0”
In paginile de date, in coloanele sporuri nu stim daca ati completat corect nestiind daca ati avut si alte sporuri in afara de sporul de vechime. Pentru activitatea dv ati avut drept la urmatorul spor de vechime calculate automat de programul Casei de Pensii (in programul nostru trebuie sa-l introduceti dv cumulat cu alte sporuri de care ati beneficiat):
In perioada 1 septembrie 1970 – 30 septembrie 1975 3 %
In perioada 1 octombrie 1975 – 30 septembrie 1980 5 %
In perioada 1 octombrie 1980 – 31 august 1983 7 %
In perioada 1 septembrie 1983 – 30 septembrie 1985 12 %
In perioada 1 octombrie 1985 – 31 martie 1992 15 %
Dupa aceasta data toate sporurile trebuiau incluse in salariul trecut in carnetul de munca iar dv le treceti separat numai daca nu au fost incluse in salariul trecut in carnetul de munca.
Programul nostru de calcul pensie foloseste acelasi principiu de calcul si daca introduceti aceleasi date utilizate de Casa de Pensii rezultatul ar trebui sa fie identic.
Programul nostru de calcul calculeaza automat punctajul suplimentar pentru contributia la pensia suplimentara inainte de 1 aprilie 2001.
Re: Program calcul
Scris de: anghel nicolae la data: 05/22/2009 10:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru promtitudinea cu care mi-ati raspuns.O sa fac modificarile sugerate de dvs. si sa verific din nou cifrele introduse in calcul.Am calculat numai pentru perioada lucrata. Din anul 2003 nu am lucrat. In anul 2007 am iesit la pensie anticipata partial.
Daca totusi din calculele mele v-a rezulta alt punctaj, ma pot adresa casei de peensii pentru recalcularea acesteia?
De ce trebuie sa pun anul 2009, eu din 2003 nu am mai lucrat si deci nu mai am venituri si deci contributii la casa de pensii.
Fisa de calcul rezulta ca pentru perioada 01.07.77-31.12.77 nu mi s-a acordat pensie suplimentara de 0,26%.La fel si pentru perioada 01.01.78-30.06.86 nu mi s-a acordat 0,28%, desi in acea perioada se retinea obligatoriu procentul corespunzator din salariu pentr pensie suplimentara.Pentru aceste perioada mi s-a acordat jumatate de procent, respectiv 13 si 14 %.Intre timp am mai gasit cateva asemanari intre cele doua calcule.

Am sesizat ca in calculul casei nu a fost cuprins doua sume.Respectiv o suma reprezentand indemnizatie de conducere intun consiliu de administratie si o prima primita dupa plecarea mea dintro unitate pentru activitatea din anul anterior celui plecarii mele.Este vorba de aproape 100 mil lei vechi.

Pot sa cer recalcularea pensie pentru aceste sume, ocazie cu care sa sesizez si eventuale neconformitati gasite in calculul pensiei de catre casa pensiei?

Cu multumiri!

N.Anghel
Re: Program calcul
Scris de: la pensie la data: 05/23/2009 1:41am
Recalcularea pensiei puteti sa o cereti la Casa de Pensii daca s-a gresit calculul si puteti aduce argumente corecte, adica legale, sau aduceti dovezi noi (adeverinte) cu drepturi de care ati beneficiat si care nu au fost depuse la dosarul primei calculari. In cazul sumelor precizate de dv trebuie mai intai sa analizati daca in perioada in care le-ati primit s-a platit contributie la pensie pentru astfel de sume si apoi sa reclamati aceasta ca eroare. Inainte de 1 aprilie 2001 nu s-a platit contributie la pensie pentru toate sumele castigate si deci nu sunt luate in calcul toate sumele.
In privinta calcului punctajului pentru pensia suplimentara nu putem sa ne pronuntam necunoscand fisa de calcul, insa va sfatuim sa mai analizati inca odata fisa deoarece aceste calcule se fac automat de catre programul de calcul pensie. In programul nostru de calcul acest punctaj este cumulat automat la punctajul lunar si anual iar in fisa de calcul primita de la Casa de Pensii acest punctaj suplimentar este evidentiat separat.
Daca eroarea nu este recunoscuta de Casa de Pensii puteti sa deschideti actiune in justitie (la Tribunalul Judetean sau de Sector) insa in acest caz, desi actiunea este lipsita de taxe, este necesar sa faceti o analiza mai atenta a corectitudinii demersului dv.
Referitor la anul iesirii la pensie la limita de varsta, repetam este necesar sa completati luna “09” anul “2009” deoarece:
Punctajul total realizat este calculat prin suma punctajelor anuale din perioada lucrata.
Punctajul mediu al pensiei se calculeaza prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare. Deoarece stagiul complet de cotizare nu este fix ci pana in decembrie 2014 creste cu cca 3 luni pe an ajungand in aceasta data la 35 ani pentru barbati. Programul nostru de calcul pensie determina stagiul complet de cotizare conform datei de iesire la pensie la limita de varsta pe care o scrieti dv in acea caseta.
Daca srieti data de iesire la pensie la limita de varsta corecta programul va calculeaza punctajul pensiei cu stagiul complet de cotizare corect de 32 ani si 4 luni iar daca lasati data de iesire la pensie la limita de varsta “02” “2003 atunci programul va calculeaza punctajul pensiei cu stagiul complet de cotizare incorect de 30 ani si 2 luni si va rezulta o pensie mai mare dar incorecta.
Re: Program calcul
Scris de: nicolae anghel la data: 05/23/2009 6:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
MULTUMESC.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1